11 ژانویه

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، جهت جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. شرکت های متعددی جهت تولید ایمپلنت دندان وجود دارند، به همین دلیل، دندانپزشکان، گزینه های متفاوتی جهت درمان ایمپلنت متناسب با هر فرد دارند. در این مقاله می پردازیم به انواع ایمپلنت دندان تا شما عزیزان با انواع آنها بیشتر شوید.

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپبنت های دندان چند نوع می باشند؟

ایمپلنت های ساب پریواستیل

این نوع ایمپلنت ها دارای شکلی به مانند داربست فلزی می باشند که روی استخوان فک جای می گیرند. و لثه ها روی آن را پوشش می دهند. و تنها جهت نگه داری تاج دندان،پست ها بیرون می زنند. این نوع از ایمپلنت ها معمولا برای جراحی تک مرحله ای مورد استفاده قرار می گیرند. و اصلی ترین کاربرد آن محکم نگه داشتن دندان های مصنوعی افرادی می باشد که ارتفاع استخوان کافی ندارند

ایمپلنت های اندواستیل

این نوع ایمپلنت ها داخل استخوان فک جای می گیرند و از این طریق به آن اتصال می یابند. این نوع ایمپلنت دندان بیشتر جهت جراحی های دو مرحله ای استفاده می شود. ایمپلنت های اندواستیل،  به طور مستقیم در داخل استخوان فک قرار می گیرند و جایگرین خوبی جهت دندان های مصنوعی متحرک و بریج های دندان می باشند.

ایمپلنت های دندان دو مرحله ای

از روش های رایج ایمپلنت دندان استفاده از ایمپلنت های دندان دو مرحله ای می باشد. در این روش با استفاده از جراحی، ایمپلنت در داخل استخوان فک، زیر لثه قرار داده می شوند. در مرحله بعد، بافت لثه را با استفاده از بخیه می بندند. از این طریق از وارد شدن فشار به ایمپلنت جلوگیری می شود. بعد ازمدتی که دوره التیام تمام شد، دومین جراحی را جهت اتصال اباتمنت و یا تاج دندان به ایمپلنت را انجام می دهند.

ایمپلنت های تک مرحله ای

از دیگر انواع ایمپلنت دندان، ایمپلنت های تک مرحله ای می باشد که در این روش ایمپلنت را در داخل استخوان فک جای گذاری می کنند. با این تفاوت که ایمپلنت های تک مرحله ای، بلند تر می باشند و از لثه بیرون نمی زنند. در این روش بدون استفاده از جراحی دوم، اباتمنت و یا تاج دندان را بر روی ایمپلنت قرار می گیرد.

روش دیگری نیز وجود دارد، که ایمپلنت دو قطعه ای مانند جراحی دو مرحله ای در استخوان فک قرار گیرد، و بلافاصله در همان جراحی اول، اباتمنت  بر روی ایمپلنت قرار گیرد. ایراد این روش این است که احتمال آسیب رسیدن به ایمپلنت در برابر نیروهای داخلی بسیار زیاد می باشد. و فرد باید بسیار مراقب باشد و احتیاط نماید تا فرآیند جوش خوردن به خوبی سپری شود.

بر اساس تحفیفات انجام شده، میزان موفقیت روش تک مرحله ای و دو مرحله ای به یک اندازه می باشد. جهت ایمپلنت دندان حتما از جراح خود بخواهید که مزایا و معایب هر دو روش را برای شما بازگو نماید

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان  هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت و ایمپلنت دندان

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

دو × 3 =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.