18 سپتامبر

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان و مزایای آن

ایمپلنت دندان روشی مناسب و مطمئن برای جبران بی دندانی است ، بهترین درمان برای دندان های از دست رفته ایمپلنت است که مانند یک دندان طبیعی جلوه داشته و امکان جویدن را به فرد باز می گرداند.ایمپلنت درمانی قطعی با ماندگاری طولانی است که می تواند دندان هایی ثابت ، با دوام و بدون آسیب را به شما هدیه کند، به کمک دندان های ایمپلنت که با روش های مختلفی انجام می شوند می توان علاوه بر ایرادات ظاهری ناشی از بی دندانی ، بیماری های دهان و دندان و یا بیماری های گوارشی ناشی از بی دندانی را رفع نمود، به همین منظور است که ایمپلت دندان تنها راه ایمن و موثر برای بی دندانی معرفی شده است که بدون محدودیت در سن و یا موقعیت افراد می توان از این روش درمانی برای اصلاح معایب ظاهری و درمانی استفاده نمود .  دکتر ساسان رسائی پور متخصص ایمپلنت دندان و عضو هیئت علمی دانشگاه در این مقاله اطلاعات مفید و کاربردی در جهت کاشت دندان طبیعی با ایمپلنت دندان را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند .

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

عوارض بی دندانی چیست؟

وجود دندانها نه تنها باعث توانایی جویدن و لذت بردن از غذا است بلکه باعث زیبایی چهره هم می باشد ، چراکه دندان ها دومین فاکتور زیبایی در چهره انسان هستند ( اولین فاکتور زیبایی صورت چشم ها هستند ) . حفظ ارتفاع عمودی صورت و تونیسیته عضلات صورت تا حد زیادی به حضور دندانها مربوط است.بنابراین قابل پیش بینی است که با از دست رفتن دندان ها نه تنها غذا خوردن محدود می شود بلکه تا حدود زیادی صورت افت کرده ، دچار چین و چروک و در هم رفتگی چهره و پیری زودرس می شود.
بطور خلاصه عوارض منفی از دست دادن دندانها شامل موارد زیر است:

 1. عوارض آناتومیک
 2. عوارض و نواقص بافت نرم ( لثه و عضلات صورت )
 3. عوارض زیبایی
 4. عوارض روحی روانی
 5. عوارض عملکردی ( جویدن و تکلم )

– عوارض آناتومیک

استخوان فک جهت حفظ شکل و تراکم خود نیازمند تحریک است ، تا زمانی که دندان ها حضور دارند این تحریک از طریق دندان ها صورت می گیرد و استخوان حفظ می شود . به محض از دست دادن دندان ها ( حتی یک دندان ) تحلیل استخوان فک که محل قرارگیری دندان ها می باشد شروع می شود بنحوی که طی سال اول پس از کشیدن دندان ها ، 25% کاهش در عرض استخوان رخ می دهد و به طور کلی در سال اول پس از کشیدن دندان ها ارتفاع استخوان  فک به میزان ۴ میلی متر از بین خواهد رفت . ساخت  پروتز متحرک (پلاک یا دست دندان) استخوان را تحریک و حفظ نمی کند؛ بلکه تحلیل استخوان را تسریع می کند. این تحلیل استخوان کاملا بی سر و صدا رخ می دهد و تا جایی پیش می رود که استخوان و لثه کاملا صاف می شوند و دست دندان کاملا لق شده و دائم لثه ها را زخم می کند. در این حالت درمان بمراتب سخت تر ، پیچیده تر ، زمان بر و پرهزینه تر خواهد بود.

%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a2%d9%86%d8%a7%d8%aa%d9%88%d9%85%db%8c%da%a9

ایمپلنت دندان

اگرچه بیمار اغلب از نتایج بالقوه آگاه نیست یا مطلع نمی شود، این نتایج در طول زمان رخ خواهند داد. سرعت و میزان تحلیل استخوان ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند جنسیت، هورمونها، متابولیسم، پارافانکشن(مثل دندان قروچه )  و استفاده از دست دندان  با تطابق ضعیف قرار گیرند.

– عوارض بافت نرم

%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-2همزمان با تحلیل استخوان فک لثه چسبنده روی آن هم تحلیل خواهد رفت و هم میزان لثه محکم و چسبنده و کراتینیزه کاهش می یابد و هم ضخامت آن کاهش خواهد یافت . برخی شرایط خاص مثل بالا رفتن سن ، فشار خون ، دیابت (قند خون بالا ) ، کم خونی ، و اختلالات تغذیه ای تحلیل لثه و کاهش ضخامت آن را تشدید می کنند. با از دست رفتن لثه قدرت تحمل پروتز های متحرک و دست دندان ها کاهش یافته و شخص دچار ناراحتی های زیادی خواهد شد . بعلاوه هنگام بازسازی دندانها توسط ایمپلنت شرایط سخت تر بوده و گاهی نیاز به پیوند لثه وجود خواهد داشت .

– عوارض زیبایی

%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-3

ایمپلنت دندان

تغییرات صورتی که به طور طبیعی در ارتباط با پروسۀ پیر شدن رخ میدهند میتوانند با از  دست رفتن دندانها تسریع و تشدید شوند.  کاهش ارتفاع صورت به علت از دست دادن دندان ها و تحلیل استخوان باعث تغییرات متعددی در صورت خواهد شد. چین و چروک هایی در صورت ایجاد خواد شد که باعث پیر و  خشن به نظر رسیدن صورت خواهد شد. از طرفی فک پایین حالت جلو آمده پیدا خواهد کرد که بسیار نازیباست.
%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-4
با از دست رفتن دندانها و استخوان فک ، لب ها نازک شده وبه سمت داخل میچرخند این امر باعث می شود  ورمیلیون لب ( ناحیه قرمز رنگ لب ) کمتر دیده شود. از طرفی گونه ها هم حالت فرورفته پیدا می کنند.از طرفی تونیسیته عضلات هم کاهش یافته و ضعیف می شوند و حالت افتادگی پیدا می کنند که باعث ایجاد غبغب و چانه جادوگری می شوند. با رخداد این عواض چهره بیش از پیش پیر و نازیبا خواهد شد.

– عوارض روحی روانی

%d8%af%d8%b3%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

ایمپلنت دندان

با از دست رفتن دندانها کم کم خندیدن از یاد میرود . شخص سعی میکند لبخند نزند یا جلوی دهانش را بگیرد . از دیده شدن بی دندانی یا دندان های خراب خجالت زده می شود و کم کم سعی می کند از جمع ها دوری کند ، گوشه گیر خواهد شد و ممکن است دچار افسردگی شود. از طرفی اعتماد به نفس از دست خواهد رفت و ممکن است شخص موقعیت های اجتماعی و شغلی را از دست دهد.

– عوارض عملکردی ( جویدن و تکلم )

با از دست دادن دندان ها وضعیت جویدن و تکلم بشدت مختل می شود . شخص نمیتواند غذای مورد علاقه اش را میل کند و از طرفی مجبور است از غذاهای نرمتر استفاده نموده یا لقمه ها را نجویده ببلعد. در صورت ادامه این روند ممکن است شخص دچار بیمای های دیگر مثل بیماری های گوارشی شود.حذف سبزیجات ، میوه ها ، گوشت ، و غذاهای نسبتا سفت باعث کاهش ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن شده و نه تنها باعث لاغری و ضعف عمومی بدن خواهد شد بلکه می تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی و مشکلات بینایی شود. تحقیقات جدید نشان می دهند از دست رفتن دندان حتی می تواند در کاهش طول عمر موثر باشد.
با از دست رفتن دندانها وضعیت تکلم کاملا مختل می شود که این امر میتواند باعث ایجاد عوارض مخرب روحی روانی شود. با دریافت پروتز های متحرک وضعیت تکلم بهبود می یابد اما جهت رسیدن به وضعیت ایدآل فرد نیازمند دریافت پایه ها ی ایمپلنتی خواهد بود.

– نتیجه گیری

هدف دندانپزشکی مدرن، بازگرداندن سلامت دهان بیماران به روشی قابل پیش بینی است. بیماران نیمه یا کاملاً بی دندان ممکن است قادر نباشند با پروتزهای متحرک معمول به عملکرد، زیبایی، راحتی یا تکلم نرمال برگردند.
قدرت جویدن بیمار با استفاده از یک دست دندان ممکن است به یک ششم  شرایطی که قبلاً با دندان های طبیعی تجربه کرده اند برسد. اما پروتز متکی بر ایمپلنت میتواند عملکرد دهان را به نزدیک شرایط نرمال برگرداند.
زیبایی بیماران بی دندان در نتیجه آتروفی عضله و استخوان تحت تأثیر قرار می گیرد. تداوم تحلیل استخوان منجر به تغییرات غیرقابل برگشت صورت خواهد شد. پروتز متکی بر ایمپلنت اجازۀ فانکشن نرمال عضله را میدهد و ایمپلنت با تحریک استخوان ابعاد آن را با روشی مشابه دندان های طبیعی سالم حفظ میکند. بنابراین نمای صورت به علت فقدان ساپورت که در پروتز متحرک اغلب مورد نیاز است، مختل نخواهد شد. به علاوه پروتز های متکی بر ایمپلنت براساس زیبایی، عملکرد و تکلم قرار داده می شوند.
بافتهای نرم بیماران بی دندان، در اثر نازک شدن مخاط، کاهش جریان بزاق و پروتز بی ثبات و فاقد گیر و دردناکند. پروتزهای  متکی بر ایمپلنت نیازی به ساپورت بافت نرم ندارد و راحتی دهان را بهبود می بخشند. تکلم اغلب با پروتزهای متکی بر بافت نرم مختل می شود چون زبان و عضلات اطراف دهان ممکن است برای محدودسازی حرکت پروتز فک پایین دچار اختلال شده باشند. پروتز متکی بر ایمپلنت بدون تلاش عضلانی باثبات و دارای گیر خواهد بود.
با کاشت ایمپلنت میتوان از تمام عواض و مشکلات بالا جلوگیری نموده و یا آنها را کاهش داد . بنابراین امروزه استاندارد طلایی جایگزینی دندانهای از دست رفته کاشت پایه های ایمپلنت است  تا بتوان بهترین پروتز را جهت کاهش عوارض ذکر شده روی پایه ها قرار داد.


چه روشهایی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد؟

با از دست رفتن دندانها علاوه بر مختل شدن توانایی جویدن و تکلم ، به تدریج زیبایی صورت هم به علت تحلیل استخوان و بافت های نرم و تضعیف عضلات افت خواهد نمود.بنابراین طبیعی است که شخص بدنبال جایگزینی دندان های از دست

رفته باشد.برای ارائه طرح درمان بی دندانی ها را در دو گروه بی دندانی پارسیل ( نداشتن یک یا چند دندان ) و بی
دندانی کامل تقسیم میکنیم.

طرح درمانهای بی دندانی پارسیل یا نداشتن یک یا چند دندان :

1. بریج ( یا پل ) با استفاده از دندان های دیگر به عنوان پایه
2. بریج های مریلند یا رزین باند
3. پلاک متحرک

4. پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت

– طرح درمانهای بی دندانی کامل :

1. فول دنچر ( دست دندان )
2. اوردنچر بر پایه ایمپلنت ( دست دندان با پایه ایمپلنتی )
3. پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت
هر کدام از روش های بالا در بخش مربوطه در سایت به طور مفصل توضیح داده شده است.
انتخاب هر کدام از روش های بالا نیاز به آنالیز دقیق کلینیکی و رادیوگرافیک دارند که پس از مراجعه و معاینه کامل مشخص
خواهد شد. در انتخاب طرح درمان نه تنها شرایط دندان ها و استخوان تعیین کنندست بلکله شرایط مالی بیمار هم فاکتور
بسیار مهمی خواهد بود.

به طور خلاصه بهترین درمان جایگزینی دندانهای از دست رفته پروتز بر پایه ایمپلنت است.

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت دندان یک نوع پروتز است که در فک کار گذاشته میشود،و به عنوان جایگزین مصنوعی دندانها عمل میکند.ایمپلنت
شامل قطعات زیر است :

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

فیکسچر
• اباتمنت
• روکش یا اوردنچر

• فیکسچر : پیچی از جنس تیتانیوم یا سرامیک یا ترکیب آنها بوده که در محیط استریل به روش جراحی در استخوان فک
کار گذاشته می شود .

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

اباتمنت: قطعه ای از جنس فلز ( تیتانیوم ، طلا ، کروم کبالت ) یا سرامیک زیرکونیا میباشد که پس از قالب گیری روی
فیکسچر بسته میشود و روکش روی آن قرار می گیرد .

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

• روکش یا اوردنچر: این قسمت پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشود و روی اباتمنت چسبانده میشود یا گاهی
با پیچ در دهان سفت میشود.

مزایای ایمپلنت کدامند ؟

1. اولین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان فک است . با از دست رفتن دندان ها تحلیل استخوان شروع خواهد شد، کاشت ایمپلنت جلوی تحلیل استخوان را خواهد گرفت.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

2. با کاشت ایمپلنت دندان شخص براحتی توانایی جویدن خود را به بهترین
نحو باز می یابد. بی دندانی و حتی پلاک متحرک باعث کم شدن قدرت
جویدن میشوند اما با کاشت ایمپلنت شخص حسی مانند دندانهای طبیعی
خواهد داشت. ایمپلنت به شما اجازه میدهد آنچه را دوست دارید بخورید نه آنکه مجبور به خوردن غذای خاصی شوید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

3. زیبایی دندانها و صورت با ایمپلنت کاملا قابل بازیابی است . با کاشت ایمپلنت بافت های نرم لثه حفظ شده و عضلات صورت حمایت
خواهند شد . بنابراین با دریافت پروتز متکی بر ایمپلنت از ایجاد چین و
چروک در لب و اطراف آن جلوگیری خواهد شد پس فرد جوانتر خواهد
ماند.از طرفی به بهترین نحو میتوان روی ایمپلنت لبخند ایدآل را طراحی نمود و جوانی و تازگی را به دندان های جلو برگرداند
4. قدرت تکلم به حالت طبیعی باز میگردد. دست دندان های متحرک در دهان لق میخورند خصوصا در فک پایین با ادامه تحلیل استخوان دست دندانها کاملا لق شده و صحبت کردن شخص دچار نقصان میشود .

با کاشت ایمپلنت به بهترین نحو میتوان قدرت تکلم را به حالت اولیه برگرداند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

5. جایگزینی دندانها با ایمپلنت باعث افزایش اعتماد به نفس شخص خواهد شد. افرادی که چند دندان را ندارند از دیده شدن دندانها خجالت می کشند ، نمی خندند و کم کم از حضور در جمع اجتناب نموده و دچار کاهش اعتماد به نفس خواهند شد .از طرفی افراد دارای دست دندان ممکن است نگران افتادن دندان مصنوعی خود در جمع خانواده یا همکاران باشند . با کاشت ایمپلنت فرد اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت و در موقعیت های خانوادگی و شغلی هم موفق تر خواهد بود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

6. با کاشت ایمپلنت دندانهای مجاور فضای بی دندانی تراشیده نخواهند شد. جهت ساخت بریج ( روکش به هم متصل جهت جایگزینی دندان از دست رفته ) دندانها باید تراشیده شوند ، اما با کاشت ایمپلنت دندان ها سالم و دست نخورده باقی میمانند.
7. کاشت ایمپلنت یک درمان دائمی و اصطلاحا عمری می باشد. دوام ایمپلنت ها در صورت رعایت پروتوکل صحیح کاشت آن توسط متخصص و نگهداری آن توسط بیمار تا آخر عمر خواهد بود.

خلاصه مزایای ایمپلنت:

1. حفظ استخوان و لثه
2. عدم تراش دندانها و حفظ دندانهای باقی مانده و سالم
3. حفظ ظاهر صورت و لب و لبخند
4. بازیابی قدرت جویدن و تکلم
5. بهبود سلامت دهانی و راحتی بیمار
6. بهبود اعتماد به نفس
7. دوام بالا
8. بهبود کیفیت زندگی

معایب ایمپلنت کدامند؟

به جرات میتوان گفت این درمان معایبی ندارد اما بهر حال گاهی ممکن است شخصی بدلایل زیر از کاشت ایمپلنت اجتناب
کند:
1. هزینه نسبتا بالا
2. دوره درمان طولانی تر نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان
گاهی تصورات نادرستی مثل عفونت کردن فک با کاشت ایمپلنت یا ایجاد حساسیت ، تومور و…. فرد را از دریافت بهترین
درمان باز میدارد. تاکنون هیچ مقاله و تحقیقی مضر بودن و یا ایجاد عوارض با کاشت ایمپلنت را ثابت ننموده و ایمپلنت
روشی بسیار مطمئن و امن جهت جایگزینی دندانهاست.

عوارض احتمالی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مشکل ظاهر بد و بی دندانی را حل می نماید. زمانی که فرد، یک یا چند دندان خود را به دلیل پوسیدگی دندان و بیماری لثه و یا بر اثر حادثه ای از دست داده باشد میتوان با استفاده از ایمپلنت دندان، دندان های از دست رفته جایگزین نمود. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم و یا آلیاژهای آن و یا از سرامیک های شبیه ساختمان استخوان هستند که با بافت های بدن انسان هماهنگ می باشند. ایمپلنت دندان بهترین روش جهت جایگزین دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنت دندان، فرقی با دندان های طبیعی ندارند و بسیار طبیعی می باشند. ایمپلنت دندان باید بعد از زمانی که رشد استخوان تمام شد انجام شود. یکی از مشکلات اصلی ایمپلنت دندان هزینه بالای آن می باشد، که همه قشرهای جامعه نمی توانند از ایمپلنت استفاده نمایند.  ایمپلنت دندان همان طور که مزایایی دارد، دارای یک سری عوارض احتمالی نیز می باشد. عوارض احتمالی ایمپلنت دندان شامل موارد زیر می باشد:

 • احتمال لق شدن مختصر دندان کناری ایمپلنت وجود دارد، که بعد از حدود یک ماه به حالت طبیعی باز می گردد
 • ایجاد درد که میزان درد در افراد مختلف متفاوت می باشد و بسته به میزان جراحت دارد. می توان جهت پیشگیری از درد از مسکن قبل از ایمپلنت استفاده کرد. و بعد از انجام ایمپلنت دندان نیز می توانید مسکن مصرف نمایید. معمولا درد ایمپلنت دندان تا 3 الی 4 روز بعد از جراحی ادامه دارد
 • اگر ایمپلنت دندان را بدون جراحی انجام شود، میزان درد بسیار کم می باشد که حتی نیاز به مصرف مسکن نمی باشد
 • ایجاد تورم بعد از ایمپلنت دندان که در برخی افراد به وجود می آید. بعد از حدود یک هفته تورم ها از بین می روند
 • احساسس گزگز شدن و بی حس شدن در گوشه ی لب که امری عادی می باشد . جای هیچ نگرانی نیست و بعد از گذشت زمان بهبود می یابد
 • ممکن است بعد از سال ها نوک دندان های طبیعی فک بالا حدود 1 تا 2 میلی متر پایین تر بیایند. اما نوک روکش های ایمپلنت سر جای خود باقی می مانند. و نیازی به ترمیم مجدد نیست

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جهت رفع مشکل دندان های از دست رفته استفاده می شود. ایمپلنت دندان، استوانه فلزی از جنس تیتانیوم می باشد که در استخوان فک قرار می گیرد و بعد  از آن روکش دندان ساخته شده بر روی ایمپلنت ها قرار می گیرند. ایمپلنت دندان تاثیر بسزایی در ظاهر و اصلاح طرح لبخند افراد دارد ایمپلنت دندان تا آخر عمرتان مانندد دندان های اصلی برای شما کار میکنند. البته یک سری مراقبت ها لازم می باشد که عمر ایمپلنت ها بیشتر گردد. در ادامهه می پردازیم به مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان که افراد باید بعد از جراحی ایمپلنت حتما این نکات وو ومراقبت ها را رعایت نمایند و انجام دهند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در 24 ساعت اول

 • سعی کنید فقط نوشیدنی سرد بنوشید و غذای سبک و نرم و سردی را میل نمایید
 • استفاده از کمپرس یخ در محل جراحی به مدت 12 ساعت بعد از ایمپلنت دندان
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی ها و غذای داغ در 12 ساعت اول بعد از جراحی ایمپلنت دندان
 • اجتناب از مصرف الکل و استعمال دخانیات
 • از مسواک زدن در اطراف ناحیه جراحی پرهیز نمایید
 • احتمال خونابه وجود دارد، جهت رفع این مشکل، گاز استریل را در محل جراحی به مدت 20 دقیقه قرار دهید و روی آن را فشار دهید. اگر خونابه ها ادامه داشت حتما به جراح خود اطلاع دهید
 • به هیچ وجه مشروبات الکلی مصرف نکنید و سیگار نکشید.
 • در 24 ساعت اول دهانتان را نشویید و فقط آب دهانتان را تخلیه نمایید

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از روز بعد از جراحی تا هفته اول

 • به هیچ عنوان سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید
 • استفاده از رژیم غذایی سبک و نرم
 • با احتیاط مسواک نمایید و مراقب بخیه ها باشید. بعد از هر وعده غذایی دهانتان را با استفاده از دهان شوی تجویزی پزشک و یا محلول آب گرم ونمک شستشو دهید
 • پروتز متحرک را بعد از انجام جراحی وسیع ایمپلنت دندان به مدت 6 هفته استفاده نکنید
 • جهت کشیدن بخیه یک هفته بعد از جراحی با دستور پزشکتان به مطب مراجعه نمایید

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از دو هفته بعد از جراحی تا شش هفته بعد

 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان می باشد. حتما با استفاده از دهان شوی و یا محلول آب گرم ونمک دهانتان را به طور منظم شستشو دهید
 • اجتناب از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی
 • به روکش موقت فشار وارد نکنید و مراقب باشید. در غیر این صورت ممکن است روکش شکسته و یا کنده شود
 • پروتز موقت دندانی را بعد از هر وعده غذایی تمیز نمایید
 • قبل از تحویل پروتزهای نهایی سیب زمینی و تخم مرغ پخته و گوشت چرخ کرده و برنج و پاستا و ماکارونی و ماهی و نان نرم و مایعات مصرف نمایید و از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ و گوشت گوساله و نان بربری و آجیل و غیره پرهیز کنید
 • اگر پیچ شکل دهنده لثه شل شد، سریعا به مطب مراجعه نمایید
 • به هیچ عنوان نباید به پروتز های دندانی فشار وارد شود

توصیه های دکتر رسایی پور پس از ایمپلنت دندان :

دکتر رسایی پور برای ماندگاری دندان پس از ایمپلنت توصیه می کند حتما نکاتی را که در ذیل بیان می شود را انجام دهید :

پس از ایمپلنت دندان گذاشتن کمپرس سرد بسیار کمک کننده است ، در ناحیه کاشت ایمپلنت دندان باید کیسه یخ را قرار دهید ، نیاز است بین 5 الی 15 دقیقه از کمپرس یخ استفاده نمایید ، انجام این کار به کاهش تورم کمک شایانی می کند .

برای تسکین درد بهتر است پس از ایمپلنت دندان از مسکن های که دندانپزشک تجویز نموده است ، استفاده نمایید .

بیمار پس از ایمپلنت نباید از تورم ناحیه جراحی شده نگران باشد زیرا این امر عادی است و واکنش بدن پس از ایمپلنت سبب بروز تورم شده است .

بهتر است زمانی که شخص ایمپلنت را انجام داده است ، به مدت 3 ساعت پس از جراحی استراحت داشته باشد .

یکی از نکات بسیار مهمی که شخص باید رعایت نماید قطع مصرف دخانیات و مصرف سیگار پس از ایمپلنت می باشد .

پس از جراحی ایمپلنت نیازی به رعایت رژیم غذایی خاصی نیست اما شخص باید دقت نماید حتما مصرف مایعات را در بدن افزایش دهد و از مصرف نوشیدنی ها رنگی کمتر استفاده نماید مصرف آب پرتقال و لبنیات در سه روز اول بسیار مهم است که شخص استفاده نماید ، البته لازم به ذکر است شخص در 3 ساعت اول پس از جراحی نباید غذا میل نماید ، تا حد ممکن مصرف پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهد تا زخم ها سریع تر بهبود یابند .

یکی از نکاتی که شخص نباید پس از جراحی انجام دهد خارج کردن مکرر آب دهان می باشد .

هدف از ایمپلنت :

هدف از ایمپلنت چه چیزی می باشد و اصلا به چه منظوری ایمپلنت انجام می شود را بیان می کنیم ، خوشبختانه ایمپلنت های که به بازار ارائه شده است با بدن انسان سازگاری دارند علت این امر جنس و ماده ای است که در ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرد .

شایع ترین ایمپلنتی که مورد استفاده قرار می گیرد ایمپلنت دندانی است ، در سال 1965 برای اولین بار ایمپلنت دندانی به بازار ارائه شد ، به طور کلی ایمپلنت از دو بخش تشکیل شده است :

قسمتی پیچی :

این بخش پس از اینکه دندانپزشک زیبایی دراستخوان سوراخی ایجاد کرد در بخش فک جای داده می شود و ثابت می باشد .

تاج :

این بخش را به قسمتی پیچی که ثابت است با سیمان های دندانپزشکی می چسبانند .

اشخاصی که دندان خود را از دست داده اند مورد استفاده قرار می گیرد ، با انجام ایمپلنت نه تنها دندان از دست رفته شخص بازیابی می شود بلکه علاوه برافزایش اعتماد به نفس شخص ،  زیبایی ناحیه ناقص نیز باز گرداننده می شود .

هدف از ایمپلنت بازیابی دندان از دست رفته می باشد ، دکتر رسایی پور به ایمپلنت دندان را با مهارت و تبحر خاصی انجام می دهند .

 منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان  هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت دندان

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

6 + 14 =