ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت دندان یک نوع پروتز است که در فک کار گذاشته میشود،و به عنوان جایگزین مصنوعی دندانها عمل میکند.ایمپلنت
شامل قطعات زیر است :

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

فیکسچر
• اباتمنت
• روکش یا اوردنچر

• فیکسچر : پیچی از جنس تیتانیوم یا سرامیک یا ترکیب آنها بوده که در محیط استریل به روش جراحی در استخوان فک
کار گذاشته می شود .

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

اباتمنت: قطعه ای از جنس فلز ( تیتانیوم ، طلا ، کروم کبالت ) یا سرامیک زیرکونیا میباشد که پس از قالب گیری روی
فیکسچر بسته میشود و روکش روی آن قرار می گیرد .

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

• روکش یا اوردنچر: این قسمت پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشود و روی اباتمنت چسبانده میشود یا گاهی
با پیچ در دهان سفت میشود.

عوارض بی دندانی چیست؟

عوارض بی دندانی چیست؟

وجود دندانها نه تنها باعث توانایی جویدن و لذت بردن از غذا است بلکه باعث زیبایی چهره هم می باشد ، چراکه دندان ها دومین فاکتور زیبایی در چهره انسان هستند ( اولین فاکتور زیبایی صورت چشم ها هستند ) . حفظ ارتفاع عمودی صورت و تونیسیته عضلات صورت تا حد زیادی به حضور دندانها مربوط است.بنابراین قابل پیش بینی است که با از دست رفتن دندان ها نه تنها غذا خوردن محدود می شود بلکه تا حدود زیادی صورت افت کرده ، دچار چین و چروک و در هم رفتگی چهره و پیری زودرس می شود.

بطور خلاصه عوارض منفی از دست دادن دندانها شامل موارد زیر است:

1- عوارض آناتومیک

2- عوارض و نواقص بافت نرم ( لثه و عضلات صورت )

3- عوارض زیبایی

4- عوارض روحی روانی

5- عوارض عملکردی ( جویدن و تکلم )

– عوارض آناتومیک

استخوان فک جهت حفظ شکل و تراکم خود نیازمند تحریک است ، تا زمانی که دندان ها حضور دارند این تحریک از طریق دندان ها صورت می گیرد و استخوان حفظ می شود . به محض از دست دادن دندان ها ( حتی یک دندان ) تحلیل استخوان فک که محل قرارگیری دندان ها می باشد شروع می شود بنحوی که طی سال اول پس از کشیدن دندان ها ، 25% کاهش در عرض استخوان رخ می دهد و به طور کلی در سال اول پس از کشیدن دندان ها ارتفاع استخوان  فک به میزان ۴ میلی متر از بین خواهد رفت . ساخت  پروتز متحرک (پلاک یا دست دندان) استخوان را تحریک و حفظ نمی کند؛ بلکه تحلیل استخوان را تسریع می کند. این تحلیل استخوان کاملا بی سر و صدا رخ می دهد و تا جایی پیش می رود که استخوان و لثه کاملا صاف می شوند و دست دندان کاملا لق شده و دائم لثه ها را زخم می کند. در این حالت درمان بمراتب سخت تر ، پیچیده تر ، زمان بر و پرهزینه تر خواهد بود.

%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a2%d9%86%d8%a7%d8%aa%d9%88%d9%85%db%8c%da%a9

ایمپلنت دندان

اگرچه بیمار اغلب از نتایج بالقوه آگاه نیست یا مطلع نمی شود، این نتایج در طول زمان رخ خواهند داد. سرعت و میزان تحلیل استخوان ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند جنسیت، هورمونها، متابولیسم، پارافانکشن(مثل دندان قروچه )  و استفاده از دست دندان  با تطابق ضعیف قرار گیرند.

– عوارض بافت نرم

%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-2همزمان با تحلیل استخوان فک لثه چسبنده روی آن هم تحلیل خواهد رفت و هم میزان لثه محکم و چسبنده و کراتینیزه کاهش می یابد و هم ضخامت آن کاهش خواهد یافت . برخی شرایط خاص مثل بالا رفتن سن ، فشار خون ، دیابت (قند خون بالا ) ، کم خونی ، و اختلالات تغذیه ای تحلیل لثه و کاهش ضخامت آن را تشدید می کنند. با از دست رفتن لثه قدرت تحمل پروتز های متحرک و دست دندان ها کاهش یافته و شخص دچار ناراحتی های زیادی خواهد شد . بعلاوه هنگام بازسازی دندانها توسط ایمپلنت شرایط سخت تر بوده و گاهی نیاز به پیوند لثه وجود خواهد داشت .

– عوارض زیبایی

%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-3

ایمپلنت دندان

تغییرات صورتی که به طور طبیعی در ارتباط با پروسۀ پیر شدن رخ میدهند میتوانند با از  دست رفتن دندانها تسریع و تشدید شوند.  کاهش ارتفاع صورت به علت از دست دادن دندان ها و تحلیل استخوان باعث تغییرات متعددی در صورت خواهد شد. چین و چروک هایی در صورت ایجاد خواد شد که باعث پیر و  خشن به نظر رسیدن صورت خواهد شد. از طرفی فک پایین حالت جلو آمده پیدا خواهد کرد که بسیار نازیباست.
%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-4
با از دست رفتن دندانها و استخوان فک ، لب ها نازک شده وبه سمت داخل میچرخند این امر باعث می شود  ورمیلیون لب ( ناحیه قرمز رنگ لب ) کمتر دیده شود. از طرفی گونه ها هم حالت فرورفته پیدا می کنند.از طرفی تونیسیته عضلات هم کاهش یافته و ضعیف می شوند و حالت افتادگی پیدا می کنند که باعث ایجاد غبغب و چانه جادوگری می شوند. با رخداد این عواض چهره بیش از پیش پیر و نازیبا خواهد شد.

– عوارض روحی روانی

%d8%af%d8%b3%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

ایمپلنت دندان

با از دست رفتن دندانها کم کم خندیدن از یاد میرود . شخص سعی میکند لبخند نزند یا جلوی دهانش را بگیرد . از دیده شدن بی دندانی یا دندان های خراب خجالت زده می شود و کم کم سعی می کند از جمع ها دوری کند ، گوشه گیر خواهد شد و ممکن است دچار افسردگی شود. از طرفی اعتماد به نفس از دست خواهد رفت و ممکن است شخص موقعیت های اجتماعی و شغلی را از دست دهد.

– عوارض عملکردی ( جویدن و تکلم )

با از دست دادن دندان ها وضعیت جویدن و تکلم بشدت مختل می شود . شخص نمیتواند غذای مورد علاقه اش را میل کند و از طرفی مجبور است از غذاهای نرمتر استفاده نموده یا لقمه ها را نجویده ببلعد. در صورت ادامه این روند ممکن است شخص دچار بیمای های دیگر مثل بیماری های گوارشی شود.حذف سبزیجات ، میوه ها ، گوشت ، و غذاهای نسبتا سفت باعث کاهش ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن شده و نه تنها باعث لاغری و ضعف عمومی بدن خواهد شد بلکه می تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی و مشکلات بینایی شود. تحقیقات جدید نشان می دهند از دست رفتن دندان حتی می تواند در کاهش طول عمر موثر باشد.

با از دست رفتن دندانها وضعیت تکلم کاملا مختل می شود که این امر میتواند باعث ایجاد عوارض مخرب روحی روانی شود. با دریافت پروتز های متحرک وضعیت تکلم بهبود می یابد اما جهت رسیدن به وضعیت ایدآل فرد نیازمند دریافت پایه ها ی ایمپلنتی خواهد بود.

– نتیجه گیری

هدف دندانپزشکی مدرن، بازگرداندن سلامت دهان بیماران به روشی قابل پیش بینی است. بیماران نیمه یا کاملاً بی دندان ممکن است قادر نباشند با پروتزهای متحرک معمول به عملکرد، زیبایی، راحتی یا تکلم نرمال برگردند.
قدرت جویدن بیمار با استفاده از یک دست دندان ممکن است به یک ششم  شرایطی که قبلاً با دندان های طبیعی تجربه کرده اند برسد. اما پروتز متکی بر ایمپلنت میتواند عملکرد دهان را به نزدیک شرایط نرمال برگرداند.
زیبایی بیماران بی دندان در نتیجه آتروفی عضله و استخوان تحت تأثیر قرار می گیرد. تداوم تحلیل استخوان منجر به تغییرات غیرقابل برگشت صورت خواهد شد. پروتز متکی بر ایمپلنت اجازۀ فانکشن نرمال عضله را میدهد و ایمپلنت با تحریک استخوان ابعاد آن را با روشی مشابه دندان های طبیعی سالم حفظ میکند. بنابراین نمای صورت به علت فقدان ساپورت که در پروتز متحرک اغلب مورد نیاز است، مختل نخواهد شد. به علاوه پروتز های متکی بر ایمپلنت براساس زیبایی، عملکرد و تکلم قرار داده می شوند.
بافتهای نرم بیماران بی دندان، در اثر نازک شدن مخاط، کاهش جریان بزاق و پروتز بی ثبات و فاقد گیر و دردناکند. پروتزهای  متکی بر ایمپلنت نیازی به ساپورت بافت نرم ندارد و راحتی دهان را بهبود می بخشند. تکلم اغلب با پروتزهای متکی بر بافت نرم مختل می شود چون زبان و عضلات اطراف دهان ممکن است برای محدودسازی حرکت پروتز فک پایین دچار اختلال شده باشند. پروتز متکی بر ایمپلنت بدون تلاش عضلانی باثبات و دارای گیر خواهد بود.
با کاشت ایمپلنت میتوان از تمام عواض و مشکلات بالا جلوگیری نموده و یا آنها را کاهش داد . بنابراین امروزه استاندارد طلایی جایگزینی دندانهای از دست رفته کاشت پایه های ایمپلنت است  تا بتوان بهترین پروتز را جهت کاهش عوارض ذکر شده روی پایه ها قرار داد.

چه روشهایی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارد؟

با از دست رفتن دندانها علاوه بر مختل شدن توانایی جویدن و تکلم ، به تدریج زیبایی صورت هم به علت تحلیل استخوان و بافت های نرم و تضعیف عضلات افت خواهد نمود.بنابراین طبیعی است که شخص بدنبال جایگزینی دندان های از دست

رفته باشد.برای ارائه طرح درمان بی دندانی ها را در دو گروه بی دندانی پارسیل ( نداشتن یک یا چند دندان ) و بی
دندانی کامل تقسیم میکنیم.

– طرح درمانهای بی دندانی پارسیل یا نداشتن یک یا چند دندان :

1. بریج ( یا پل ) با استفاده از دندان های دیگر به عنوان پایه

2. بریج های مریلند یا رزین باند

3. پلاک متحرک

4. پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت

 

– طرح درمانهای بی دندانی کامل :

1. فول دنچر ( دست دندان )

2. اوردنچر بر پایه ایمپلنت ( دست دندان با پایه ایمپلنتی )

3. پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت

هر کدام از روش های بالا در بخش مربوطه در سایت به طور مفصل توضیح داده شده است.
انتخاب هر کدام از روش های بالا نیاز به آنالیز دقیق کلینیکی و رادیوگرافیک دارند که پس از مراجعه و معاینه کامل مشخص
خواهد شد. در انتخاب طرح درمان نه تنها شرایط دندان ها و استخوان تعیین کنندست بلکله شرایط مالی بیمار هم فاکتور
بسیار مهمی خواهد بود.

به طور خلاصه بهترین درمان جایگزینی دندانهای از دست رفته پروتز بر پایه ایمپلنت است.

مزایای ایمپلنت کدامند ؟

1. اولین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان فک است . با از دست رفتن دندان ها تحلیل استخوان شروع خواهد شد، کاشت ایمپلنت جلوی تحلیل استخوان را خواهد گرفت.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

2. با کاشت ایمپلنت دندان شخص براحتی توانایی جویدن خود را به بهترین
نحو باز می یابد. بی دندانی و حتی پلاک متحرک باعث کم شدن قدرت
جویدن میشوند اما با کاشت ایمپلنت شخص حسی مانند دندانهای طبیعی
خواهد داشت. ایمپلنت دندان به شما اجازه میدهد آنچه را دوست دارید بخورید نه آنکه مجبور به خوردن غذای خاصی شوید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

3. زیبایی دندانها و صورت با ایمپلنت کاملا قابل بازیابی است . با کاشت ایمپلنت بافت های نرم لثه حفظ شده و عضلات صورت حمایت
خواهند شد . بنابراین با دریافت پروتز متکی بر ایمپلنت از ایجاد چین و
چروک در لب و اطراف آن جلوگیری خواهد شد پس فرد جوانتر خواهد
ماند.از طرفی به بهترین نحو میتوان روی ایمپلنت لبخند ایدآل را طراحی نمود و جوانی و تازگی را به دندان های جلو برگرداند
4. قدرت تکلم به حالت طبیعی باز میگردد. دست دندان های متحرک در دهان لق میخورند خصوصا در فک پایین با ادامه تحلیل استخوان دست دندانها کاملا لق شده و صحبت کردن شخص دچار نقصان میشود .

با کاشت ایمپلنت به بهترین نحو میتوان قدرت تکلم را به حالت اولیه برگرداند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

5. جایگزینی دندانها با ایمپلنت باعث افزایش اعتماد به نفس شخص خواهد شد. افرادی که چند دندان را ندارند از دیده شدن دندانها خجالت می کشند ، نمی خندند و کم کم از حضور در جمع اجتناب نموده و دچار کاهش اعتماد به نفس خواهند شد .از طرفی افراد دارای دست دندان ممکن است نگران افتادن دندان مصنوعی خود در جمع خانواده یا همکاران باشند . با کاشت ایمپلنت فرد اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت و در موقعیت های خانوادگی و شغلی هم موفق تر خواهد بود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

6. با کاشت ایمپلنت دندانهای مجاور فضای بی دندانی تراشیده نخواهند شد. جهت ساخت بریج ( روکش به هم متصل جهت جایگزینی دندان از دست رفته ) دندانها باید تراشیده شوند ، اما با کاشت ایمپلنت دندان ها سالم و دست نخورده باقی میمانند.

7. کاشت ایمپلنت یک درمان دائمی و اصطلاحا عمری می باشد. دوام ایمپلنت ها در صورت رعایت پروتوکل صحیح کاشت آن توسط متخصص و نگهداری آن توسط بیمار تا آخر عمر خواهد بود.

خلاصه مزایای ایمپلنت:

1. حفظ استخوان و لثه
2. عدم تراش دندانها و حفظ دندانهای باقی مانده و سالم
3. حفظ ظاهر صورت و لب و لبخند
4. بازیابی قدرت جویدن و تکلم
5. بهبود سلامت دهانی و راحتی بیمار
6. بهبود اعتماد به نفس
7. دوام بالا
8. بهبود کیفیت زندگی

معایب ایمپلنت کدامند؟

به جرات میتوان گفت این درمان معایبی ندارد اما بهر حال گاهی ممکن است شخصی بدلایل زیر از کاشت ایمپلنت اجتناب
کند:
1. هزینه نسبتا بالا
2. دوره درمان طولانی تر نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان
گاهی تصورات نادرستی مثل عفونت کردن فک با کاشت ایمپلنت یا ایجاد حساسیت ، تومور و…. فرد را از دریافت بهترین
درمان باز میدارد. تاکنون هیچ مقاله و تحقیقی مضر بودن و یا ایجاد عوارض با کاشت ایمپلنت را ثابت ننموده و ایمپلنت
روشی بسیار مطمئن و امن جهت جایگزینی دندانهاست.

بهترین برند ایمپلنت

امروزه درمان ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته به عنوان استاندارد طلایی درمان محسوب می شود.

جهت داشتن درمان موفق و عالی سه رکن اساسی وجود دارد که در صورت ایده آل بودن این سه مورد میتوان انتظار داشت که درمان ایمپلنت سالها کارایی خواهد داشت. این سه ضلع مثلث شامل دندانپزشک متخصص یا عمومی با دانش و تبحر کافی، سیستم ایمپلنت خوب، و وضعیت بیمار و مراقبت دقیق از ایمپلنت دندان میباشد.

از میان این فاکتور ها مهمترین فاکتور دندانپزشک بوده و دو عامل دیگر در درجات بعدی قرار دارند. بدیهی است که جهت درمان ایمپلنت مناسب نیاز به دانش و مهارت کافی دندانپزشک میباشد. در حوزه تخصصی و فلوشیپ، متخصصین پروتز و ایمپلنت ، جراحان لثه ، و جراحان فک در این زمینه آموزش های تخصصی را دیده اند و فلوشیپ تخصصی ایمپلنت بالاترین درجه دانشگاهی در این حوزه در ایران میباشد.

در رابطه با سیستم ایمپلنت، با توجه به تنوع گسترده سیستمهای موجود در بازار ایران و البته دنیا، آشنایی با سیستمهای معتبر به انتخاب ایمپلنت مناسب کمک خواهد کرد.

طبیعی است که هر زمان قرار است برای ما درمانی صورت گیرد توقع داریم بهترین مواد و وسایل استفاده شوند. بنابراین وظیفه متخصص ایمپلنت ارائه توضیحات کامل و جامع راجع به برند ایمپلنت دندان و در اختیار قرار دادن قدرت تصمیم گیری برای بیمار است. با این حال مواردی وجود دارد که انتخاب سیستم بسته به شرایط بیمار کاملا برعهده پزشک است.

 

بهترین برندهای ایمپلنتی موجود بر اساس مقالاتی که موفقیت درمان را در طولانی مدت مورد بررسی علمی قرار داده اند عبارتند از:

 • استرامن یا آی تی آی (straumann or ITI) :

این برند ساخت کشور سویس بوده و جزء قدیمی ترین ایمپلنت های تولید شده در دنیا است. سالها تجربه موفق در درمان بیماران و موفقیت بسیار بالا این برند ایمپلنتی را به پرطرفدارترین سیستم ایمپلنتی تبدیل نموده است. میزان موفقیت این ایمپلنت طی ۱۰ سال طبق مقالات بیش از ۹۹٪ میباشد.این ایمپلنت مبدع سطح SLA بود که موفق ترین سطح ایمپلنت جهت اتصال به استخوان محسوب میشود. پس از گذشت ۱۰ سال و آزاد شدن patent این ایمپلنت، بسیاری از شرکت های دیگر از آن الگو برداری کرده اند.

 • اخرین تکنولوژی این سیستم تولید ایمپلنتهای Roxolid با سطح SLActive بوده که بالاترین توانایی جوش خوردن با استخوان در زمان کوتاه را دارند.
 • این سیستم متنوع ترین قطعات را دارا بوده و در اغلب شرایط میتوان از آن استفاده نمود. از معدود عیب های این سیستم گرانقیمت بودن آن است. اگر هزینه برایتان مطرح نیست این ایمپلنت میتواند جزء بهترین گزینه هایتان باشد.

سایت کمپانی :http://www.straumann.com

استرامن یا آی تی آی (straumann or ITI)

 • آسترا (Astra ) :

این برند ساخت کشور سوئد بود ولی بعدها توسط کمپانی دنسپلای آلمان خریداری شد. این ایمپلنت دارای طراحی منحصر به فرد فیکسچر و سطح بسیار موفق Osseospeed است. موفقیت این ایمپلنت در تحقیقات ۱۵ ساله بیش از ۹۶٪ گزارش شده. میزان تحلیل استخوان با این ایمپلنت بسیار اندک است. کاربرد این ایمپلنت برای جایگزینی دندانهای جلو بسیار موفق بوده و زیبایی ایده آلی فراهم می کند. این ایمپلنت هم جزء گرانترین برندها بوده و تقریبا هم قیمت سیستم استرومن (آي تی آي) میباشد.

سایت کمپانی : http://www.dentsplyimplants.com/Implant-systems

آسترا (Astra )

 • نابل بایوکر(Nobel Biocare) :

برند نابل نسل جدید سیستم برنمارک است. ایمپلنت برای اولین بار توسط پروفسور برنمارک در سوئد به دنیای دندانپزشکی معرفی شد و اولین نسل های ایمپلنت با نام ایشان سالها تولید و برای بیماران استفاده شدند. بعدها این سیستم بهینه شد و با نام نابل بایوکر معرفی شد. این سیستم توسط امریکایی ها خریداری شد و در حال حاضر به عنوان برند امریکایی شناخته میشود و در کشور امریکا در کنار سیستم استرومن جزء پرفروش ترین برندها محسوب میشوند. این برند هم جزء بهترین و موفق ترین سیستمها محسوب میشود.میزان موفقیت ۱۱ ساله این سیستم در مقالات حدود ۹۷ ٪ ذکر شده است.

سایت کمپانی :https://www.nobelbiocare.com

نابل بایوکر(Nobel Biocare)

 • بایومت تری آي (Biomet 3I) :

این سیستم امریکایی در دهه ۱۹۹۰ میلادی با ادغام دو شرکت Biomet و 3i تولید شد و از سیستمهای بسیار پرفروش و موفق است. طراحی خاص موسوم به پلتفورم سوئیچینگ که باعث کاهش تحلیل استخوان میشود برای اولین بار در این سیستم ایجاد شد و در حال حاضر بسیاری از کمپانی های ایمپلنت از این طرح استفاده میکنند. میزان موفقیت این سیستم هم بالای ۹۵ ٪ گزارش شده است. از معایب این سیستم مثل استرومن،آسترا و نابل گرانقیمت بودن آن است.

سایت کمپانی : http://www.biomet3i.com

بایومت تری آي (Biomet 3I)

 • زیمر(Zimmer) :

کمپانی تولید کننده این سیستم علاوه بر ایمپلنت دندانی در زمینه طراحی و ساخت ایمپلنت های ارتوپدی و قلب فعالیت دارد. سیستم امریکایی زیمر هم جزء سیستم های خوب و پرفروش بوده و در مقالات موفقیت ۱۰ ساله ۹۷٪ برای آن گزارش شده است.آخرین تکنولوژی این سیستم با نام ایمپلنت ترابکولار اخیرا به دنیای ایمپلنت معرفی شد. کمپانی زیمر اخیرا توسط کمپانی بایومت خریداری شده و به عنوان زیرمجموعه آن فعالیت میکند.

سایت کمپانی : www.zimmerbiometdental.com

زیمر(Zimmer)

 

 • زایو(Xive):

این برند آلمانی توسط کمپانی دنسپلای آلمان تولید میشود. کمپانی دنسپلای اولین بار در سال ۱۹۷۴با تولید ایمپلنت IMZ وارد حیطه ایمپلنت شد و در سال ۱۹۸۰ ایمپلنت فریالیت Frialit (نسل قدیمی تر زایو) و در ۱۹۸۷ ایمپلنت آنکیلوز را روانه بازار نمود. شاید به جرات میتوان گفت سیستم زایو یکی از بهترین برندهای آلمانی است و در مطالعات بالینی موفقیت بالایی برای این سیستم ذکر شده است.

سایت کمپانی : http://www.dentsplyimplants.com/Implant-systems/Discover-XiVE/Overview

زایو(Xive)

 • آنکیلوز(Ankylos):

این سیستم هم جزء زیرمجموعه های کمپانی دنسپلای آلمان و از انواع خوب ایمپلنت می باشد. میزان موفقیت این سیستم طی ۳ سال حدود ۹۵ ٪ میباشد .

سایت کمپانی:http://www.dentsplyimplants.com/Implant-systems/Discover-ANKYLOS/Overview

آنکیلوز(Ankylos)

 

 • بایوهورایزونز(Biohorizons):

این سیستم امریکایی توسط پروفسور کارل میش طراحی و توسعه داده شد.این سیستم هم از جمله سیستم های خوب و موفق ایمپلنت بوده و اخیرا آخرین نوآوری خود به نام لیزرلاک را ارایه داده که با تکنولوژی لیزر روی سطح ایمپلنت ریزشیارهایی ایجاد شده که باعث اتصال بهتر به لثه خواهد شد.میزان موفقیت این سیستم هم بالا تر از ۹۵٪ گزارش شده است.

پروفسور میش در زمینه ایمپلنت های دندانی تحقیقات و فعالیت های زیادی داشت و کتاب های تالیفی او در زمینه ایمپلنت در دانشگاههای ایران و سایر کشورها تدریس میشوند، این کتب توسط دکتر رسایی پور و سایر اساتید دانشگاه تهران به فارسی ترجمه شده است.

سایت کمپانی : www.biohorizons.com

بایوهورایزونز

 • سایر سیستم های خوب موجود در ایران که میتوان به آنها اشاره داشت سیستم های زیر است :

1- سیستم SPI سویس

2- سیستم Bicon آمریکا

3- سیستم BEGO آلمان

4- سیستم Implant direct آمریکا

5- سیستم SIC سویس

6- سیستم Intralock آمریکا

7- سیستم osstem کره جنوبی ، نوع امریکایی آن با نام Hiossen در آمریکا تولید میشود

8- سیستم Megagen کره

9- سیستم Euroteknica فرانسه

10- سیستم Dentium کره

 

امروزه بیش از ۷۰ برند مختلف ایمپلنت در ایران عرضه میشوند که پرداختن به تمام آنها در این مقاله نمی گنجد در صورتی که راجع به برندی خاص سوال داشتید میتوانید از طریق ادرس های زیر سوال خود را مطرح نموده یا مراجعه حضوری به مطب داشته باشید.

صفحه سوالات مراجعین در سایت :

تلگرام : drrasaeepour@

اینستاگرام : drrasaeepour

آدرس ایمیل : drrasaeipour@yahoo.com

اقدامات قبل از ایمپلنت

درمان ایمپلنت علیرغم ظاهر ساده آن نیاز به پروسه های تشخیصی دقیق قبل از کاشت دارد.به سختی  میتوان درمان دقیق و عالی بدون جمع آوری  اطلاعات رادیوگرافی و سی بی سی تی ، معاینه کلینیکی داخل دهان ،تهیه کست های مطالعه و ساخت گاید جراحی و معاینات پزشکی کلی بیمار صورت داد. اقدامات قبل از درمان شامل موارد زیر هستند:

ــ استاندارد ارزیابی دقیق استخوان و ساختارهای مهم درون آن ( اعصاب ، عروق، سینوس ……) و همینطور یافتن موارد پاتولوژیک، استفاده از رادیوگرافی سی بی سی تی است.میزان اشعه این نوع رادیوگرافی بسیار کمتر از سی تی اسکن پزشکی است و نگرانی از بابت اشعه وجود ندارد.با استفاده از این رادیوگرافی میتوان به طور دقیق کیفیت و کمیت استخوان را ارزیابی نموده و سایز ایمپلنت را تعیین نمود . از طرفی به راحتی میتوان به صورت سه بعدی ساختارهای مهمی مثل اعصاب و عروق و سینوس و ریشه های دندان های مجاور را دید و هنگام جراحی از صدمه به آنها ممانعت نمود.

اقدامات قبل از ایمپلنتــ در ارزیابی کلینیکی وضعیت ناحیه بی دندانی و لثه آن ، موقعیت دندان های مجاور و مقابل و خصوصا وجود فضای کافی برای تاج ایمپلنت مورد ارزیابی قرار میگیرد و در صورتی که دندانهای مجاور و مقابل نیاز به درمانی داشته باشند قبل از شروع درمان ایمپلنت باید انجام شوند.نکته مهم دیگر بررسی بهداشت بیمار و توصیه های بهداشتی قبل از شروع درمان است.

اقدامات قبل از ایمپلنت

ــ ارزیابی وضعیت پزشکی و عمومی بیمار بسیار مهم است. بیمار باید اطلاعات کامل از وضعیت عمومی خود در اختیار متخصص ایمپلنت قرار دهد.به عنوان مثال در صورت وجود بیماری های قلبی و عروقی ، فشار خون ، بیماری پرکاری تیروئید، دیابت و همین طور نوع داروهای مصرفی ، سابقه حساسیت و … حتما حتما تمام موارد با متخصص ایمپلنت در میان گذاشته شود.

ــ‌ ارزیابی دیگر تهیه قالب های اولیه و در صورت لزوم وکس‌ آپ و مطالعه وضعیت دندان ها و فضاهای موجود است . از طرفی میتوان با این کار گاید جراحی هم تهیه نمود و جراحی دقیق تری صورت داد.

ــ برای بیمارانی که تمایل به انجام ایمپلنت دیجیتال دارند باید در این مرحله کارهای تشخیصی و طراحی در نرم افزار و آماده سازی گاید جراحی و گاهی پروتز موقت یا نهایی صورت گیرد.

انواع طرح درمان ایمپلنت ها

انواع درمان های ایمپلنت از کاشت ایمپلنت جهت یک یا چند دندان تا کل دندان ها را شامل میشود.این درمانها در گروههای زیر قرار میگیرند:

ایمپلنت تک دندان —  (single tooth implant)

ایمپلنت چند دندان —  (multiple implant partial edentulism)

ایمپلنت تمام فک — (full arch fixed implants)

ایمپلنت اوردنچر —  (implant Overdenture)

در صورتی که یک دندان از دست رفته باشد بهترین گزینه ایمپلنت است . در روش های قدیمی تر، از دندان های مجاور ناحیه بی دندانی جهت پایه استفاد میشد و دندان از دست رفته جایگزین میشد اما این کار نیاز به تراش دندان های مجاور داشته و از طرفی این دندانها با بریج به هم متصل میشوند و فرد نمیتواند نخ دندان استفاده کند و ممکن است مشکلاتی در طولانی مدت ایجاد کند. پس بهترین روش کاشت ایمپلنت است تا هم دندان های کناری تراش نخورند و هم بیمار بتواند نخ بکشد و بهداشت بهتری داشته باشد.

در مواردی که چند دندان یا حتی تمام دندان ها از دست رفته اند هم بهترین گزینه ایمپلنت است.در این موارد اگر ایمپلنت استفاده نشود معمولا از پروتز های متحرک (پلاک متحرک) استفاده می شود که معایبی دارد از جمله اینکه متحرک است و شب ها باید از دهان خارج شود، شانس گیر غذایی اطراف آن وجود دارد ، و در طولانی مدت استخوان و لثه را حفظ نمیکند و میتواند باعث تحلیل آنها شود. بنابراین در این موارد هم ایمپلنت بهترین گزینه است.

گاهی شخص زمان زیادی دست دندان مصنوعی استفاده کرده و حالا لق شده است. یا افرادی که کاملا بی دندان هستند و تحلیل لثه و استخوان زیادی دارند. برای این موارد میتوان تعداد ایمپلنت کمتری استفاده کرد و از پروتز های نیمه متحرک اوردنچر استفاده نمود تا دست دندان در دهان ثابت شده و فرد بتواند راحتتر غذا میل کند و از طرفی هنگام صحبت یا لبخند دندان بیمار حرکت نکند.

بهرحال هر بیمار باید کاملا معاینه و جنبه های مختلف آنالیز شود تا بتوان بهترین درمان را انجام داد.

جراحی ایمپلنت

بخش اول درمان ایمپلنت پس از ثبت پرونده، تهیه رادیوگرافی سی بی سی تی، قالب های مطالعه، و ساخت  گاید(استنت)، مرحله کاشت فیکسچر ایمپلنت است. (فیکسچر بخشی از ایمپلنت است که به عنوان پایه در استخوان فک قرار داده میشود).

در این جلسه درمان، برای بیمار بی حسی موضعی تزریق میشود و جراحی ایمپلنت تحت بی حسی و بی دردی کامل انجام میشود. معمولا این عمل در مطب انجام میشود مگر اینکه نیاز به جراحی های پیچیده پیوند استخوان باشد که در این صورت نیاز به عمل بیمارستانی است.

روشهای جراحی ایمپلنت شامل موارد زیر است:

 • دو مرحله ای(two stage)
 • یک مرحله ای(one stage )
 • بارگذاری فوری( immediate loading)

 

روش دو  مرحله ای:

در این روش دو جلسه جراحی برای کاشت ایمپلنت وجود دارد. طی جلسه اول پایه ایمپلنت (فیکسچر) در استخوان کاشته میشود و لثه روی آن بخیه میشود.سپس جهت جوش خودن ایمپلنت ۲-۳ ماه فرصت داده میشود. بعد از طی شدن این مدت جراحی جلسه دوم گذاشته میشود که بسیار جراحی ساده و راحتی است و طی آن روی ایمپلنت باز میشود و پیچی(healing abutment ) روی آن بسته میشود تا جهت قالب گیری آماده شود.

روش یک مرحله ای

در این روش بیمار فقط یک جلسه جراحی خواهد داشت و جلسه دوم جراحی حذف خواهد شد.بدین ترتیب که قطعه هیلینگ اباتمنت طی جراحی مرحله اول روی فیکسچر بسته میشود و بعد از ۲-۳ ماه ایمپلنت مستقیما آماده قالب گیری است. در این روش باید بیمار استخوان مطلوبی داشته و متخصص ایمپلنت هم مهارت کافی جهت این تکنیک را داشته باشد.

بارگذاری فوری یا  ایمپلنت فوری

در این روش در روز جراحی قالب گیری هم صورت میگیرد و ظرف ۷۲ ساعت روکش ایمپلنت هم آماده میشود و روی ایمپلنت قرار میگیرد. ریسک این روش از دو روش  اول بیشتر است چون ایمپلنت هنوز جوش نخورده ولی روکش روی آن قرار داده میشود. این تکنیک بیشتر برای نواحی زیبایی فک (دندان های جلویی ) و گاهی برای افرادی که زمان اندکی دارند(هموطنان خارج از کشور ،مدیران پرمشغله) انجام میشود اما باید شرایط استخوان و لثه بیمار عالی باشد.این تکنیک هم نیاز به تجربه و مهارت متخصص دارد. این روش به بهترین نحو با تکنیک ایمپلنت دیجیتال قابل انجام است.

 مراحل پروتزی ایمپلنت

پس از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان (معمولا بعد از ۲۳ ماه) مراحل پروتزی آغاز میشود و به طور معمول بسته به نوع طرح درمان و تعداد ایمپلنت و سختی درمان ۱۰۲۰ روز طول میکشد. در جلسه اول، قالب گیری با استفاده از ایمپرشن کوپینگ صورت میگیرد. قالب به لابراتوار ارسال میشود و کست آن آماده میشود .سپس متخصص قطعه دوم ایمپلنت ( اباتمنت) را از کمپانی سفارش داده و لابراتوار روی آن روکش را میسازد .

برای پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت معمولا ۳۵ جلسه بسته به سختی درمان زمان نیاز است. برای اوردنچر (پروتز نیمه متحرک بر پایه ایمپلنت) ممکن است جلسات بیشتری نیاز باشد.

انواع پروتز های ثابت :

 • پروتزهای سمان شونده
 • پروتز های پیچ شونده

در انواع سمان شونده روکش با چسب به ایمپلنت متصل میشود. در انواع پیچ شونده پروتز با پیچ متصل میشود. انتخاب بین این دو نوع بر اساس شرایط دهان بیمار ، میزان فضا، موقعیت ایمپلنت ، ترجیح متخصص،….صورت میگیرد.

مراحل پروتزی ایمپلنت 

انواع پروتزهای متحرک ایمپلنت یا اوردنچر

 • اوردنچر کاملا بر پایه ایمپلنت
 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه

در نوع کاملا بر پایه ایمپلنت نیاز به تعداد بیشتری ایمپلنت است و هزینه بیمار بیشتر میشود. در عوض بیمار بسیار راحت تر بوده و لثه و استخوان بیمار هم بیشتر حفظ میشود.

در اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه، تعداد ایمپلنت کمتری استفاده میشود ،پس هزینه بیمار کاهش می یابد.

مراحل پروتزی ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جهت رفع مشکل دندان های از دست رفته استفاده می شود. ایمپلنت دندان، استوانه فلزی از جنس تیتانیوم می باشد که در استخوان فک قرار می گیرد و بعد از آن روکش دندان ساخته شده بر روی ایمپلنت ها قرار می گیرند. ایمپلنت دندان تاثیر بسزایی در ظاهر و اصلاح طرح لبخند افراد دارد ایمپلنت دندان تا آخر عمرتان مانندد دندان های اصلی برای شما کار میکنند. البته یک سری مراقبت ها لازم می باشد که عمر ایمپلنت ها بیشتر گردد. در ادامهه می پردازیم به مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان که افراد باید بعد از جراحی ایمپلنت حتما این نکات وو ومراقبت ها را رعایت نمایند و انجام دهند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در 24 ساعت اول

 • سعی کنید فقط نوشیدنی سرد بنوشید و غذای سبک و نرم و سردی را میل نمایید
 • استفاده از کمپرس یخ در محل جراحی به مدت 12 ساعت بعد از ایمپلنت دندان
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی ها و غذای داغ در 12 ساعت اول بعد از جراحی ایمپلنت دندان
 • اجتناب از مصرف الکل و استعمال دخانیات
 • از مسواک زدن در اطراف ناحیه جراحی پرهیز نمایید
 • احتمال خونابه وجود دارد، جهت رفع این مشکل، گاز استریل را در محل جراحی به مدت 20 دقیقه قرار دهید و روی آن را فشار دهید. اگر خونابه ها ادامه داشت حتما به جراح خود اطلاع دهید
 • به هیچ وجه مشروبات الکلی مصرف نکنید و سیگار نکشید.
 • در 24 ساعت اول دهانتان را نشویید و فقط آب دهانتان را تخلیه نمایید

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از روز بعد از جراحی تا هفته اول

 • به هیچ عنوان سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید
 • استفاده از رژیم غذایی سبک و نرم
 • با احتیاط مسواک نمایید و مراقب بخیه ها باشید. بعد از هر وعده غذایی دهانتان را با استفاده از دهان شوی تجویزی پزشک و یا محلول آب گرم ونمک شستشو دهید
 • پروتز متحرک را بعد از انجام جراحی وسیع ایمپلنت دندان به مدت 6 هفته استفاده نکنید
 • جهت کشیدن بخیه یک هفته بعد از جراحی با دستور پزشکتان به مطب مراجعه نمایید

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از دو هفته بعد از جراحی تا شش هفته بعد

 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان می باشد. حتما با استفاده از دهان شوی و یا محلول آب گرم ونمک دهانتان را به طور منظم شستشو دهید
 • اجتناب از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی
 • به روکش موقت فشار وارد نکنید و مراقب باشید. در غیر این صورت ممکن است روکش شکسته و یا کنده شود
 • پروتز موقت دندانی را بعد از هر وعده غذایی تمیز نمایید
 • قبل از تحویل پروتزهای نهایی سیب زمینی و تخم مرغ پخته و گوشت چرخ کرده و برنج و پاستا و ماکارونی و ماهی و نان نرم و مایعات مصرف نمایید و از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ و گوشت گوساله و نان بربری و آجیل و غیره پرهیز کنید
 • اگر پیچ شکل دهنده لثه شل شد، سریعا به مطب مراجعه نمایید
 • به هیچ عنوان نباید به پروتز های دندانی فشار وارد شود

توصیه های دکتر رسایی پور پس از ایمپلنت دندان :

دکتر رسایی پور برای ماندگاری دندان پس از ایمپلنت توصیه می کند حتما نکاتی را که در ذیل بیان می شود را انجام دهید :

پس از ایمپلنت دندان گذاشتن کمپرس سرد بسیار کمک کننده است ، در ناحیه کاشت ایمپلنت دندان باید کیسه یخ را قرار دهید ، نیاز است بین 5 الی 15 دقیقه از کمپرس یخ استفاده نمایید ، انجام این کار به کاهش تورم کمک شایانی می کند .

برای تسکین درد بهتر است پس از ایمپلنت دندان از مسکن های که دندانپزشک تجویز نموده است ، استفاده نمایید .

بیمار پس از ایمپلنت نباید از تورم ناحیه جراحی شده نگران باشد زیرا این امر عادی است و واکنش بدن پس از ایمپلنت سبب بروز تورم شده است .

بهتر است زمانی که شخص ایمپلنت را انجام داده است ، به مدت 3 ساعت پس از جراحی استراحت داشته باشد .

یکی از نکات بسیار مهمی که شخص باید رعایت نماید قطع مصرف دخانیات و مصرف سیگار پس از ایمپلنت می باشد .

پس از جراحی ایمپلنت نیازی به رعایت رژیم غذایی خاصی نیست اما شخص باید دقت نماید حتما مصرف مایعات را در بدن افزایش دهد و از مصرف نوشیدنی ها رنگی کمتر استفاده نماید مصرف آب پرتقال و لبنیات در سه روز اول بسیار مهم است که شخص استفاده نماید ، البته لازم به ذکر است شخص در 3 ساعت اول پس از جراحی نباید غذا میل نماید ، تا حد ممکن مصرف پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهد تا زخم ها سریع تر بهبود یابند .

یکی از نکاتی که شخص نباید پس از جراحی انجام دهد خارج کردن مکرر آب دهان می باشد .

مراقبت های بعد از ایمپلنت توسط بیمار

دوام و طول عمر ایمپلنت به سه عامل بستگی دارد :

۱) انتخاب سیستم ایمپلنت خوب که مورد تائید مجامع علمی باشد وکارایی آن طی سالها به اثبات رسیده باشد

۲) انجام مراحل درمان به طور دقیق و اصولی توسط دندانپزشک (متخصص یا عمومی) و سپس کنترل مکرر طی سالهای پس از درمان

مراقبت های بعد از ایمپلنت توسط بیمار

۳) مراقبت دائم و رعایت بهداشت دقیق توسط بیمار

پس از انجام درمان درست و اصولی توسط پزشک مهمترین عامل در بقا و طول عمر ایمپلنت رعایت بهداشت توسط بیمار است. آنچه که باید توسط شما صورت گیرد به شرح زیر است:

الف) پس از عمل جراحی:

 • بلافاصله پس از جراحی کاشت ایمپلنت، داروهای تجویز شده توسط پزشک را طبق دستورالعمل مصرف نمایید.
 • طی ۲۴ ساعت اول از پک یخ جهت کاهش تورم استفاده کنید (۲۰ دقیقه پک را با واسطه یک پارچه روی صورت قرار دهید، ۲۰ دقیقه بردارید. این کار را به تناوب انجام دهید).
 • غذای مقوی، نرم، و ترجیحا سرد(مثل بستنی یا شیر سرد) مصرف نمایید.
 • بلافاصله پس از جراحی از شستن مکرر دهان ،تف کردن، و یا مکیدن مایعات با نی اجتناب کنید.
 • در صورت وجود خونریزی یک تکه گازرا با سرم شستشو خیس کرده وبا فشار روی محل خونریزی به مدت نیم ساعت قرار دهید.
 • پس از دو روز اول دهان را مکررا با سرم شستشو و دهانشویه شستشو دهید.
 • تا یک هفته پس از عمل از مسواک زدن روی ناحیه جراحی اجتناب کنید.
 • طی دو هفته اول پس از عمل از جویدن غذا با سمت جراحی شده اجتناب کنید،و در صورت یک مرحله ای بودن جراحی بهتر است تا زمان قالبگیری از ناحیه ایمپلنتی جهت جویدن استفاده نشود

ب ) پس از قراردهی پروتز:

در حالت طبیعی لثه به دندان متصل است اما از آنجا که لثه اطراف ایمپلنت به ایمپلنت نمی چسبد و ضعیف تر است، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. پروتوکل پیشنهادی جهت رعایت دقیق بهداشت به این شرح است:

۱) مسواک کردن کل دهان شامل دندانها و ایمپلنت ها به شیوه درست (با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان غیر ساینده)حداقل روزی دو تا سه بار(در رابطه با روش درست مسواک زدن از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید).

۲)استفاده از نخ دندان جهت تمیز نمودن نواحی بین دندانی و بین ایمپلنتی

 • نکته: گاهی دندانپزشک روکش ایمپلنت ها رابه هم متصل میکند بنابراین در آن نواحی نمیتوان از نخ استفاده نمود ومیبایست از وسیله دیگری (مانند مسواک بین دندانی یا سوپر فلاس) جهت تمیز نمودن نواحی زیرین روکش ایمپلنت استفاده شود.
 • ۳) استفاده از مسواک بین دندانی (interdental brush) جهت نواحی بین ایمپلنت و نواحی زیرین روکشهای متصل به هم.سایز این نوع مسواک باید متناسب با فضای بین دندانی و یا فضای زیر روکش بوده و توسط دندانپزشک تعیین گردد.۴)استفاده روزانه از دهانشویه. نحوه کاربرد دهانشویه به این شکل است که پس ازکاربرد مسواک و نخ دندان، مقدار کافی از دهانشویه به مدت ۳۰-ـ۶۰ ثانیه در دهان چرخانده میشود و سپس بیرون ریخته میشود. پس از آن نباید دهان را شست و تا یک ساعت باید از خوردن وآشامیدن اجتناب کرد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت توسط بیمار

 • نکته: کلرهگزیدین از بهترین و موثرترین دهانشویه هاست اما گاهی در بعضی افراد باعث زرد شدن دندانها میشود. برای به حداقل رساندن این اتفاق، دهانشویه را پس از مسواک زدن کامل استفاده کنید.
  • در صورت تغییر رنگ دندانها برای اصلاح آن میتوانید به دندانپزشک مراجعه نمایید. رنگ دندانها پس از پالیش به حالت طبیعی بر خواهد گشت.
  • همچنین می توان از انواع دیگر دهانشویه نیز استفاده نمود.
  • در صورت در دسترس نبودن دهانشویه می توان از ساده ترین نوع دهانشویه که آب نمک است استفاده نمود.
 • ۵) استفاده از واترجت (water jet) یا واتر پیک ( water pik). این دستگاه آب را با فشار از نواحی بین ایمپلنتی و نواحی زیرین روکش ایمپلنت ها عبور داده و باعث تمیزی آن نواحی می شود.

واتر پیکواتر جت

عوارض ایمپلنت دندان

جهت جایگزین دندان های از دست رفته، از ایمپلنت دندان استفاده می کنند. جنس ایمپلنت دندان از تیتانیوم می باشد، و به گونه ای است که با سلول های بدن سازگاری دارد. امکان دارد به دلیل بیماری و یا حادثه و ضربه و پوسیدگی و بیماری های لثه فردی یک یا چند دندان خود را از دست بدهد و این امر باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند در فرد می شود و جویدن غذا برای این افراد سخت می شود. این مشکلات که بر اثر بی دندانی ایجاد می شود. توسط ایمپلنت دندان برطرف می شود و اصلاح طرح لبخند نیز صورت می گیرد. ایمپلنت دندان در استخوان فک قرار می گیرد و روکش دندان ساخته شده توسط دندانپزشک بر روی آن قرار می گیرد. ایمپلنت دندان مزایای بسیار زیادی دارد و البته عوارضی نیز دارد، که در این مقاله به عوارض ایمپلنت دندان می پردازیم.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

 

معایب ایمپلنت دندان

 • هزینه بسیار بالای ایمپلنت از بارزترین معایب ایمپلنت دندان می باشد
 • امکان آسیب رساندن به سینوس ها و اعصاب وجود دارد
 • زمان درمان بسیار طولانی می باشد
 • احتمال عفونت و خونریزی از دیگر عوارض ایمپلنت دندان می باشد
 • احتمال سوراخ شدن استخوان فک بالا نیز وجود دارد و ممکن است سبب عفونت در آن ناحیه شود. جهت جلوگیری از این مشکل حتما باید قبل از جراحی ایمپلنت دندان عکس های رادیولوژی خاصی تهیه شود
 • شکست درمان و از دست رفتن ایمپلنت دندان
 • امکان دارد دردی مختصر بعد از کاشت ایمپلنت ایجاد شود که میزان درد در هر فردی متفاوت می باشد. جهت کاهش درد نیز می توان از مسکن های معمولی استفاده کرد
 • احتمال کوفتگی و شکستگی استخوان
 • نیازمند معاینات دوره ای و منظم توسط دندانپزشک می باشد
 • احتمال دارد که دندان کناری ایمپلنت مقداری شل شود، که بعد از مدتی برطرف می شود
 • ایجاد تورم در اطراف ناحیه کاشت، که معمولا بعد از دو هفته برطرف می شود
 • شل شدن تاج التیام بخش در موارد ایمپلنت
 • امکان دارد به دلیل آسیب رساندن به اعصاب ناحیه فک، در گوشه لب حالت بی حسی و گزگز ایجاد شود
 • احتمال شکسته شدن ایمپلنت دندان
 • بعد از طولانی مدت ممکن است نیاز به ترمیم ایمپلنت باشد
 • احتمال شکسته شدن ایمپلنت دندان
 • بعد از طولانی مدت ممکن است نیاز به ترمیم ایمپلنت باشد

سوالات متداول ایمپلنت

– آیا من نیاز به ایمپلنت دارم؟

در صورتی که دندانی را از دست داده اید یا دندان شما به طور مادر زادی وجود نداشته یا اینکه دندانی به علت پوسیدگی

شدید یا شکستگی یا بیماری لثه قابل نگهداری نیست ایمپلنت بهترین روش جایگزینی خواهد بود. اما در صورتی که با

تکنیک های پروتزی ( مثل پست و کور و روکش ) دندان شما قابل نگهداری باشد مسلما دندان شما از هر ایمپلنتی بهتر

خواهد بود. در این ارتباط باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی توسط متخصص پروتز صورت گیرد.

– بعد از از دست دادن دندان ( بعلت پوسیدگی یا شکستگی …..)

چه مدت فرصت جهت کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

بهترین زمان کاشت ایمپلنت پس از از دست دادن دندان یا کشیدن آن حدود ۳ ماه بعد از کشیدن آن است . با گذشت زمان

استخوان کم کم شروع به تحلیل رفتن خواهد نمود و شرایط جهت کاشت ایمپلنت پیچیده خواهد شد و گاهی نیاز به پیوند

استخوان وجود خواهد داشت . در صورتی که شرایط استخوان خوب باشد و ریشه باقی مانده فاقد عفونت باشد گاهی

میتوان همزمان با کشیدن ریشه دندان ایمپلنت هم کارگذاری شود تا طول دوره درمان کوتاه شده و یک مرحله جراحی هم

حذف شود. این روش نیاز به ارزیابی دقیق توسط متخصص دارد.

– برای چه کسانی می توان ایمپلنت گذاشت و برای چه کسانی نمی توان ایمپلنت در فک قرار داد؟

تقریبا برای تمام افرادی که مشکل سیستمیک پیچیده ندارند می توان ایمپلنت گذاشت،منع تجویز مطلق ایمپلنت طبق مقالات و

تحقیقات موارد زیر هستند:

سکته قلبی یا مغزی اخیر

جراحی کاشت دریچه مصنوعی قلب

 سیستم ایمنی سرکوب شده

بیماران معتاد

 بیماران روانی

 مصرف بیسفسفونات به صورت تزریق در سیاهرگ

 درمان سرطان فعال

 رادیوتراپی فک

 حاملگی

 سیگاری شدید

 برخی موارد مثل:

 دیابت

 سیگار کشیدن در حد

متوسط و ….. پس از ارزیابی توسط پزشک و کنترل می توانند کاندید دریافت ایمپلنت باشند .

 ایمپلنت

– ایا محدودیت سنی در کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

پس از تکمیل رشد فک و صورت شخص می تواند به راحتی ایمپلنت دریافت کند.معمولا سن تکمیل رشد دقیقا با سن

شناسنامه ای تطابق ندارد اما به طور متوسط با سن شناسنامه ای برای دختران پس از ۱۶ سالگی و پسران پس از ۱۸

سالگی می توان ایمپلنت کار نمود. برای افراد مسن هیچ محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه بیمار از لحاظ پزشکی بیماری دارد

که منع درمان ایمپلنت باشد.

– ایا کاشت ایمپلنت نیاز به بیهوشی و بستری شدن دارد؟

عموما کاشت ایمپلنت در مطب و تحت بی حسی موضعی صورت میگیرد و نیازی به بستری شدن نیست. گرچه در شرایط

خاص برای جراحی های ایمپلنت وسیع یا برخی موارد پیوند استخوان میتوان تحت بیهوشی عمومی درمان را صورت داد.

– ایا جراحی کاشت ایمپلنت دردناک است؟

خیر. جراحی کاشت ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام می شود ، درست همانند انجام یک ترمیم دندانی ناحیه بی حس

خواهد شد . در طول عمل شما هیچگونه دردی نخواهید داشت.

– طول عمر درمان ایمپلنت چقدر است ؟

ایمپلنت یک درمان عمری است. در صورتی که درمان به بهترین نحو توسط متخصص ایمپلنت صورت گرفته باشد و بیمار

مراقبت و نگهداری مطلوبی داشته باشد ، و از برند درجه یک استفاده شده باشد می توان توقع داشت این درمان سال های سال

کارایی خواهد داشت . نکته دیگر کنترل سالانه این درمان توسط متخصص ایمپلنت میباشد.

– آیا ممکن است بدن من ایمپلنت را پس بزند؟

حساسیت و آلرژی به ایمپلنت بسیار بسیار نادر بوده و موارد گزارش آن نادر است . ممکن است گاهی به دلایل تکنیکی یا

ضعف استخوان ایمپلنت به استخوان جوش نخورد که در این صورت با ایمپلنت جدیدی جایگزین خواهد شد و این موارد جزء

موارد حساسیت و پس زدن نیست.

– آیا برندهای ایمپلنت با هم تفاوت دارند؟

مسلما کیفیت تولیدات کمپانی های مختلف با هم متفاوت است . ایمپلنتی که سالها امتحان خود را پس داده و تحقیقات علمی

و مقالات متعدد موفقیت آن را تضمین می کنند حتما کیفیت بهتری دارد.با توجه به تعداد زیاد برندهای ایمپلنت در بازار ایران

در این ارتباط از متخصص خود راجع به برند ایمپلنت مورد استفاده اطلاعات لازم را جویا شود.

–  بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت چه نوع غذایی می توان مصرف نمود؟

با توجه به جراحی و برشی که در لثه صورت گرفته جهت ممانعت از ایجاد مشکل باید غذاهای نرم و سرد مثل بستنی ، سوپ

سرد ،….. استفاده شوند.

– آیا پس از دریافت روکش اصلی ایمپلنت محدودیت غذایی وجود دارد، یا می توان هر نوع غذایی را مصرف نمود؟

پس از دریافت پروتز اصلی هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد و با خیال راحت می توان از هر نوع غذایی بدون هیچ نگرانی لذت برد.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.