11 ژوئن

بلیچینگ دندان

 بلیچینگ

در طول عمر دندان ها ، موارد و عوامل متعددی روی رنگ آنها اثر می گذارند و باعث تغییر رنگ و ظاهر آنها می شوند.زردی دندان ها که در نهایت منجر به پوسیدگی زود هنگام آن ها می شود ، می تواند با روش های علمی و اصولی دندان پزشکی اصلاح و رفع شود .
عوامل بسیاری در زرد شدن دندان ها تاثیر گذار هستند ، این عوامل می توانند منشا خارجی (چای، قهوه، انواع نوشیدنی ها و غذاهای رنگی یا دهانشویه ها) یا داخلی (قرارگرفتن فرد در معرض فلوراید یا بعضی آنتی بیوتیک ها قبل از رویش دندان ها، تغییر رنگ در اثر افزایش سن، یا تغییر رنگ ناشی ازمواد عصب کشی یا پر کننده دندان ها) داشته باشند..
یکی از روش های موثر برای از بین بردن زردی دندان ها ، بلیچینگ کردن دندان است ، که می تواند آثار بد رنگی را از بین ببرد و لبخند شما را زیبا و جذاب نماید.
بلیچینگ در دو روش مطب و منزل قابل انجام است و فرد معمولا به استفاده هم زمان هر دو روش برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل نیاز دارد .
بلیچینگ مطب:
بلیچینگ پروسه شیمیایی سفید کردن مواد است که از اواسط قرن نوزدهم میلادی در دندانپزشکی معرفی شد و امروزه برای سفید کردن رنگ دندان ها و بهبود ظاهر آنها کاربرد گسترده ای یافته است.
در دندانپزشکی این پروسه با استفاده از محصولات حاوی پراکسید هیدروژن و به صورت پروسه ای در مطب دندانپزشک یا در منزل اما با نظارت دندانپزشک صورت میگیرد.
…. پروسه مطبی با غلظت ۳۰-۳۸٪ هیدروژن پراکسید و معمولا با کمک نور (لایت کیور) صورت میگیرد و با توجه به اثرات سوزاننده پراکسیدها بر مخاط، نظارت دقیق دندانپزشک و محافظت از لثه ضروری است.
بلیچینگ در منزل پس از ساخت وسیله ای اختصاصی توسط دندانپزشک و با کاربرد غلظت ۳.۵ تا- ۶.۵٪ هیدروژن پراکسید یا ۱۰ تا ۲۰٪ کربامید پراکسید صورت میگیرد. مدت استفاده بستگی به نوع و غلظت ماده و شرایط دندانها دارد.
معمولا برای رسیدن به بهترین پاسخ، نیاز به ترکیبی از پروسه بلیچینگ مطبی وبلیچینگ در منزل است.
…. غیر از این دو روش، مواد سفید کننده به صورت ترکیبات خمیر دندان، پودرهای سفید کننده، یا چسب های سفید کننده هم موجودند که غلظت کربامید پراکسید در آنها کمتر از ۶٪ بوده و بدون نظارت و تجویز پزشک قابل استفاده اند. با این حال کاربرد دراز مدت اینگونه محصولات نیز می تواند عوارضی در پی داشته باشد و توصیه نمی شود.
لازم به ذکر است که در صورت کاربرد بدون نظارت مواد بلیچینگ عوارض ناخواسته متعددی نظیر افزایش تخلخل و حساسیت دندان ها و کاهش استحکام آنها می تواند رخ دهند.

روش انجام پروسه بلیچینگ:

پروسه بلیچینگ مطبی به این شکل است که ابتدا دندانها تمیز می شوند، و رنگ مورد نظربا کمک راهنمای رنگ انتخاب می شود. سپس برای محافظت از لثه ماده ای پوشاننده روی آن قرار داده می شود. ماده بلیچینگ روی دندان های مورد نظر قرار داده می شود و با استفاده از نور با طول موج ویژه و در مدتی مشخص عمل سفید کردن دندانها صورت می گیرد. پس از رسیدن به رنگ مطلوب پروسه مطبی به اتمام می رسد یا در صورت لزوم با پروسه بلیچینگ در منزل تکمیل می گردد.
در روش بلیچینگ در منزل، پزشک پس از گرفتن قالب دندان ها و ساخت وسیله ای اختصاصی، ماده بلیچینگ با غلظت پایین را به بیمار تحویل داده و بر اساس غلظت آن نحوه کاربرد را توضیح می دهد.

بیلیچینگ دندان
عوارض بلیچینگ:

پس از بلیچینگ ممکن است دندانهای تا مدتی به سرما حساس شوند. دندانپزشک برای بهبود این وضعیت خمیر دندان ضد حساسیت تجویز می کند یا در صورت شدید بودن مشکل روشهای درمانی لازم را به کار میبرد.
درد یا سوزش لثه یا گلودرد یا ایجاد نقاط سفید رنگ روی لثه هم می تواند در مواردی رخ دهد.
این عوارض اغلب موقتی بوده و ظرف چند روز تا چند هفته برطرف خواهند شد.
نکات مهم:
• باید توجه داشت که رنگ نهایی حاصل از بلیچینگ لااقل تا ۲ هفته بعد از انجام پروسه تثبیت نمی شود. این مسأله بویژه در صورتی که قرار باشد پروسه ترمیم یا پروتز در دهان انجام شود مهم است.
• هیچ ماده بلیچینگی با هیچ غلظتی قادر به ایجاد رنگبیش از حد سفید غیر عادی که مورد نظر برخی بیماران است نمی باشد.
• انجام پروسه بلیچینگ در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود چون اثربالقوه ماده بلیچینگ بلعیده شده بر جنین یا نوزاد نامشخص است.
• ماده بلیچینگ روی ریشه دندان به اندازه تاج موثر نیست. لذا در مواردی که تحلیل لثه وجود دارد، رنگ زرد بخشی از دندان که مربوط به ریشه است پس از بلیچینگ مشخص خواهد بود و سفید نمی شود.
• سفیدی دندانها تا حدود ۳ سال دوام خواهد داشت، البته این مدت در افراد مختلف متفاوت است و در صورت مصرف مواد رنگی، کشیدن سیگار و عدم رعایت مناسب بهداشت کاهش خواهد یافت.
• در صورت بازگشت رنگ نامناسب، پروسه بلیچینگ مجددا قابل انجام است اما فواصل انجام این پروسه نباید کمتر از ۶ ماه باشد.

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

دو × یک =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.