24 سپتامبر

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال

ظهور تکنولوژی دیجیتال دنیایی را که در آن زندگی میکنیم دگرگون کرد. این تکنولوژی باعث شده که انتقال اطلاعات سریعتر و دقیق تر و از طرفی باعث افزایش دقت و ظرافت در صنعت شده است، به نحوی که امروزه پیچیده ترین پروسه ها و ماشین ها با این تکنولوژی کار میکنند.و همه این پیشرفت ها باعث بهبود کیفیت زندگی شده است.
همگام با سایر عرصه های علوم پزشکی ، تکنولوژی دیجیتال در دندانپزشکی هم جایگاه ویژه ای یافته است که باعث بهبود روند های درمانی ، افزایش راحتی بیماران، کاهش زمان درمان ، و دقت و زیبایی فوق العادی در پروتزهای دیجیتال شده است.در این مقاله به کاربردهای این تکنولوژی در دندانپزشکی میپردازیم:

دیجیتال ایمپلنتولوژی

کاشت ایمپلنت معمولا با اخذ یک رادیوگرافی سی بی سی تی (C.B.C.T ) صورت میگیرد. در این حالت دندانپزشک با استفاده از رادیوگرافی میزان استخوان را اندازه گیری می کند و بهترین طول و قطر ایمپلنت را تعیین می کند. از طرفی با این رادیوگرافی ساختارهای اناتومیک مهم مثل اعصاب و عروق و سینوس را میتوان دید تا هنگام جراحی به آنها دست اندازی نشود.
با ظهور تکنولوژی دیجیتال کاشت ایمپلنت بسیار دقیق تر شده و خطر صدمه زدن به ساختار های آناتومیک مهم مثل اعصاب و سینوس کاهش می یابد. در این روش با تکنولوژی دیجیتال قبل از شروع عمل جراحی راهنمای جراحی یا گاید جراحی ساخته میشود و ایمپلنت با این گاید جراحی کاشته میشود. بنابراین ایمپلنت با بهترین طول و قطر انتخاب میشود و در بهترین موقعیت قرار داده میشود.از نظر علمی بهترین موقعیت ایمپلنت این است که دقیقا در جای دندان قبلی بیمار قرار بگیرد ،اما با بی دندان شدن فرد تعیین محل دقیق دندانها سخت بوده و در صورتی که بخواهیم ایمپلنت ها دقیقا زیر روکش ها قرار گیرند بهترین کار ساخت راهنمای جراحی است .از طرفی بسیاری از بیماران دوست دارند روکش ایمپلنت شان مثل دندان طبیعی باشد و بهترین زیبایی را داشته باشد ، یکی از اقداماتی که جهت این امر باید صورت داد این است که قبل از کاشت ایمپلنت باید برای بیمار پروتز موقتی ساخت و از روی آن پروتز راهنمای جراحی تهیه نمود تا ایمپلنت ها در بهترین موقعیت و دقیقا زیر روکش آینده قرار گیرند.
با استفاده از این روش گاهی میتوان ایمپلنت را بدون برش لثه ( فلپ لس flapless ) قرار داد و درد و خونریزی و ناراحتی پس از عمل را کاهش داد، و این مزیت عمده ای برای بیماران محسوب می شود.
از دیگر مزایای تکنولوژی دیجیتال قرار دادن روکش فوری بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت است بنابراین بیمار دوره بی دندانی نخواهد داشت.
روش دیگر استفاده از تکنولوژی دیجیتال در ایمپلنت ، قالب گیری دیجیتال و حذف مواد قالب گیری ، ساخت روکش های بسیار زیبای زیرکونیایی ، و طراحی و ساخت برخی از قطعات ایمپلنت مثل اباتمنت جهت شرایط خاص میباشد.

%d8%b9%d8%b5%d8%a8-%d9%81%da%a9-%d9%be%d8%a7%db%8c%db%8c%d9%86

%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa

قالب گیری دیجیتال با اسکنر های داخل دهانی (intra oral scanner )

در روش معمول جهت قالب گیری از مواد قالب گیری استفاده میشود . با وجود پیشرفت های عظیم در مواد قالب گیری و ساخت بهترین و دقیق ترین انواع آنها ( سیلیکون افزایشی ) ،هنوز هم پروسه قالب گیری برای بیماران ناخوشایند است ،بخصوص افرادی که رفلکس تهوع شدید دارند قالب گیری تجربه ناخوشایندی خواهد بود.

%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa

با ورود اسکنر های داخل دهانی مواد قالب گیری حذف و در زمانی بسیار کوتاه ( کمتر از ۱ دقیقه ) دندان آماده شده جهت روکش اسکن و تصاویر آن وارد کامپیوتر خواهد شد. از طرفی با این روش پیشرفته زمان ساخت پروتزها و روکش ها بسیار کوتاهتر شده و دقت خوب و زیبایی فوق العاده ای ایجاد خواهد شد.

%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%87%d8%a7%d9%86%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b4-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

دوازده − 9 =