25 ژوئن

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

بسیاری از مشکلات ظاهری افراد در داشتن دندان های زیبا و جذاب خلاصه خواهد شد ، داشتن دندان های تمیز و ردیف یکی از نشانه های زیبایی در افرادی است که می خواهند لبخند زیبا و شکیلی داشته باشند .

اصلاح طرح لبخند با هماهنگ کردن دندان ها و اصلاح معایب ظاهری آن همراه خواهد بود که در نهایت منجر به تغییرات بزرگ در چهره خواهد شد .

دندانپزشکی زیبایی

در دندانپزشکی زیبایی ظاهر دندان ها به صورت کامل مورد بررسی و معاینه قرار می گیرد و علاوه بر رفع مشکلات داخلی دندان ها به رفع معایب ظاهری آن می پردازد، دندانپزشک زیبایی با تجربه و تبحر در زمینه زیبایی دندان می تواند بهترین تصمیم در رابطه با نوع درمان دندان های شما را در نظر بگیرد .

دقت داشته باشید که بسیاری از مشکلات دندان مانند بدرنگی ، بهم ریختگی ، فواصل دندانی و .. توسط دندانپزشکی زیبایی قابل حل خواهد بود و بعد از دوره ی درمان دندان های شما صاف، مرتب، تمیز و سفید خواهد بود ، به این عمل اصلاح طرح لبخند می گویند.

اصلاح طرح لبخند

این روش که به طور کلی برروی دندان های قدامی عمل می کند می تواند شامل موارد بسیاری باشد ، به طور کلی دندانپزشکی زیبایی در چند حوزه فعالیت دارد که می توان به اختصار چند مورد مهم را نام برد

1-    روکش های دندانی

2-    لامینیت های دندانی

3-    ارتودنسی

4-    بلیچینگ

5-    کامپوزیت ونیر ها

6-    لومینیرزهای دندانی

7-    و…

همگی درمان ها و روش هایی هستند که در دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارند . بسته به میزان علاقمندی فرد و نیز تشخیص پزشک می توان بهترین روش درمانی را در نظر گرفت.

همیشه داشتن لبخندی زیبا نیازمند مرتب، سفید و شفاف است  به کمک دندانپزشکی زیبایی ، اصلاح رنگ، فرم و نظم دندان‌ها  قابل انجام است و می توان در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را به بیماران ارائه نمود.

روکش های دندانی

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان  که البته به آن پروتز دندان ثابت نیز می گویند ،  در واقع یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده گذاشته می شود ،روکش دندان را در مقابل شکستن محافظت م ینماید و از تخریب بیشتر آن جلوگیری می کند ، عملکرد و زیبایی دندان نیز  باز می گرداند.

روکش های دندانی انواع مختلفی دارند :

1-    روکشهای تمام فلزی ( all metal

2-    روکش سرامیکی دندان (all ceramic)

3-    روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی باند شده به فلز)

4-    روکش دندان زیرکونیوم ( zirconium crowns)

دندانپزشکی زیبایی

مراحل مختلف روکش کردن دندان ها

برای روکش کردن دندان ها به موارد زیر نیاز است

۱. تراش دندان ( از محیط دندان به ضخامت روکش مورد نظر برداشته می شود )

۲. قالب گیری از دندان تراش خورده و انتخاب رنگ روکش متناسب با دندانهای مجاور ، جهت انتقال آنچه در دهان وجود دارد به لابراتوار دندانسازی

۳. نیاز به یک جلسه امتحان فریم فلزی یا زیرکونیوم

۴. در برخی موارد ممکن است به یک جلسه امتحان پرسلن نیاز باشد

۵. تحویل روکش

لامینیت دندان

لامینیت هانیز در دندانپزشکی زیبایی کاربردهای فراوانی دارند و در بسیاری ازموارد می تواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی محسوب شود ، این روش درمانی بسیار سریع و راحت بوده و دندان ها را زیبا و مرتب خواهد کرد .

لامینیت پوسته نازکی است که روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. این پوسته نازک از جنس مواد مختلف مثل کامپوزیت، چینی (سرامیکی) و مواد آکریلی است و نصب آنها، دندان‌هایی یکدست، مرتب، درخشان و فوق‌العاده زیبا ایجاد می‌کند.

لامینیت ها برای مدت های طولانی برروی دندان باقی می مانند و در صورتی که به خوبی از آن ها مراقبت شود عمر طولانی خواهند داشت .

لامینیت ها بسیار مستحکم بوده و قابلیت انتخاب رنگ دندان را خواهند داشت از این رو بیمار قبل از لامینیت کردن دندانها می تواند میزان سفیدی دندان را تشخیص دهد .

لامینیت ها برای قرار گرفتن برروی دندان نیاز به تراش دارند، البته این تراش بسته به نیاز دندان متفاوت خواهد بود و برخی از دندان ها به هیچ عنوان تراش خورده نمی شوند، تراش ها بسیار سطحی بوده و مینای دنداند آسیبی نمی بیند .

مراقبت از دندان های لامینیت شده مانند دندان های اصلی است و باید مرتب مسواک زده بشود و موارد بهداشتی نسبت به آن رعایت گردد.

دقت داشته باشید که دندان های لامینیت شده رنگ پذیر هستند و البته نیاز است تا بعد از خوردن مواد غذایی رنگی دندان ها را مسواک بزنید .

بلیچینگ

بلیچینگ یکی از روش های زیبایی دندان است که برای افرادی با دندان های مرتب مناسب است ، افرادی که پوسیدگی های دندانی ندارند و البته تنها مشکل ظاهری آن ها تغییر رنگ دندان یا زردی آن است.

بلیچینگ یک روش برای سفید کردن دندان است که می تواند تاثیرات ناشی از بدرنگی را بر طرف بنماید.

بلیچینگ باعث تغییر رنگ دندان و سفید شدن آن می شود حدود شش درجه تغییر رنگ در این روش وجود خواهد داشت .

برای دریافت اطلاعات در زمینه دندانپزشکی زیبایی به دکتر ساسان رسائی پور مراجعه بفرمایید ، ایشان متخصص پروتزهای دندانی ،زیبایی و ایمپلنت  بوده و  دارای
فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی  می باشند .
 با تشکر مدیریت سایت دکتر رسائی پور

 

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

20 − سه =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.