28 ژوئن

شکستگی های دندانی

ترک خوردگی ها و شکستگی های دندانی

مراقبت از دندان ها یکی از مهمترین اقداماتی است که تمامی افراد از کودکی تا بزرگسالی باید به آن توجه ویژه ایی داشته باشند . زیرا سالم بودن دندان ها نه تنها یکی از عامل های تاثیر گذار در زیبایی افراد به شمار میرود بلکه مشکلات جویدن و بلع غذا با کوچکترین مشکل در دندان ها با اختلال مواجه می شود .پس درمان  بیماری های دندانی بسیار حائز اهمیت است .یکی از مشکلاتی که افراد ممکن است بر اثر دلایل مختلفی با آن روبه رو شوند شکستگی  و ترک های دندانی است . این عارضه می تواند در جویدن مواد غذایی و ظاهر چهره شما و همچنین طرح لبخند مشکلاتی را ایجاد کند.برای اصلاح این ترک ها رو شهای مختلفی توسط دکتر ساسان رسائی پور ارائه می شود.دکتر رسائی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا با چندین سال سابقه در حوزه دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت می تواند برای درمان و همچنین مشکلات زیبایی ناشی از شکستگی ها و ترک خوردگی های دندانی راه کارهای مناسبی ارائه دهد.

در ابتدا بهتر است شما با این ناهنجاری به وجود آمده برای دندان ها آشنایی پیدا کنید تا بتوانید تصمیم بهتری را برای درمان آن بگیرید.

  انواع ترک ها و شکستگی های دندانی

شکستگی ها و یا ترک های دندانی  انواع مختلفی دارند که شدت آن با یکدیگر فرق داشته و مسلما روش درمانی متفاوتی برای هر یک از آنها وجود دارد که بنا بر تشخیص متخصص دندان پزشک بوده است .

  • ترک های دندانی ممکن است از سطح رویی دندان آغاز شده و به طرف ریشه ادامه پیدا کند.حتی در برخی از بیماران این ترک خوردگی ها تا زیر خط لثه کشیده میشود .در اثر این عارضه دندان ها به قسمت های مجزا از یکدیگر تقسیم بدنی نمی شوند اما می توان گفت که که بافت نرم درون دندان دراثر ترک خوردگی لطمه می بیند.
  • ترک های ریز که بنا به دلایل مختلفی بر روی دندان ایجاد می شود معمولا تنها سطح خارجی مینای دندان را درگیر می کند این نوع از ترک ها در دندان های بسیاری از بزرگسالان دیده می شود به طوری که با هیچ گونه دردی همراه نیست و حتی در برخی از اوقات بیمار به هیچ عنوان پیش از معاینه توسط متخصص دندان پزشک از وجود آن باخبر نیست.چون ترک های ریز معمولا مشکلی را برا ی فرد به وجود نمی آورد نیازی به درمان ندارند اما اگر متخصص دندانپزشک این گونه تشخیص داده باشد که این ترک ها ممکن است گسترده شوند باید برای درمان آنها اقدام کرد.
  • به بخش هایی  از دندان که دارای برجستگی و برآمدگی در سطح دندان است  کاسپ گفته می شود و در صورتی که این قسمت های معروف به کاسپ آسیبی ببینند ممکن است دندان با شکستگی مواجه شود در این گونه موارد فرد در زمان جویدن مواد غذایی احساس دندان درد شدیدی را خواهد داشت .
  • دندان هایی که به شکل تکه شده اند معمولا به دلیل برطرف نشدن اشکالات دندان های ترک خورده به وجود می آیند و دندان به دو یا تکه های بیشتر تقسیم می شود.

ترک خوردگی های دندانی

 علت به وجود آمدن ترک ها و شکستگی های دندانی چیست؟

  • زمانی که فردی برا ی برطرف کردن آسیب های دندانی به طور مکرر دندان های خود را پر کرده است و ساختار دندان به مرور زمان ضعیف شده است .
  • هنگامی که افاد مواد غذایی مانند هسته میوه،یخ،استخوان ها و جسم سختی را به طور ناگهانی گاز می گیرند و یا میجوند ممکن است دندان ترک خوره و یا بشکند.
  • وارد شدن ضربه شدید به صورت در ناحیه فک و چانه
  • سایش بیش از اندازه دندان ها با یکدیگر در صورتی که فشار شدیدی به دندان ها وارد شود.
  • تغییرات به وجود آمده دمای دهان به شکلی ناگهانی و سریع
  • در مواردی که بیماری لثه به قدری پیشرفت می کند که به استخوان ها لطمه وارد می شود و آنها را از بین می برد و دراین حالات احتمال به وجود آمدن ترک و شکستگی در دندان بالا می رود.

درمان دندان های ترک خورده چگونه است ؟

همان طور که گفته شد بنا بر مقدار آسیب وارد شده به دندان ها رو شهای درمانی متفاوتی برای درمان در نظر گرفته می شود که متخصص دندانپزشک می تواند به راحتی بهترین درمان را برای شما در نظر بگیرد. ما در اینجا به چند روش اشاره می کنیم.

لامینت :لامینت یا همان وینر ها یک روکش ماندگار برای دندان است و برای گذاشتن این روکش ها برای دندان تنها لازم است مقدار کمی از دندان ها تراشیده شود و سپس لامینت های ساخته شده بر روی دندان گذاشته شود.این روش برای مواردی که هنوز تکه ایی از دندان  روی لثه باقی مانده است بسیار موثر واقع می شود.برای اینکه درباره لامینت دندان بیشتر آگاهی پیدا کنید می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

باندینگ :برای پر کردن دندان هایی که با ترک خوردگی ها آسیب دیده اند می توان از رزین پلاستیکی استفاده کرد.در این روش علاوه بر اینکه دندان ها ترمیم می شوند بلکه می توان نقایص زیبایی آن را نیز برطرف کرد.

کانتورینگ :در مواردی که ترک خوردگی ها کوچک باشد از این روش با گرد کردن و صیقل دادن لبه زیر دندان انجام می شود و ترک خوردگی ها از بین می رود

روکش دندان: در دندان هایی که نمی توان از روش لامینت استفاده کرد روکش های دندانی روش مناسبی خواهد بود .در واقع  با روکش قسمت های باقی مانده از دندان پوشیده می شود  و باعث میشود ساختار دندان استحکام پیدا کند و علاوه برآن ظاهری طبیعی داشته باشد .درمواردی که به عصب دندان ها لطمه ایی وارد شده و یا عفونت پیدا کرده باشد باید عصب کشی انجام شود تا دندان عاری از هرگونه عفونت باشد زیرا در صورت عدم درمان و گذاشتن روکش های دندانی عفونت بیشتر خواهد شد.برای اینکه بتوانید با انواع روکش ها و نحوه ی گذاشتن آن ها آشنایی پیدا کنید می توانید اینجا را مطالعه کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر ساسان رسایی پور متخصص دندان پزشک و پروتزهای دندانی ،زیبایی و ایمپلنت دارای رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری و عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

شش + ده =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.