کدکم (CAD CAM ) در دندانپزشکی

امروزه تکنولوژی دیجیتال در تمام جنبه های زندگی وارد شده و بخوبی استفاده می شود. در علوم پزشکی و دندانپزشکی هم این تکنولوژی سهم بزرگی داشته و باعث افزایش دقت و سرعت و کیفیت در پروسه های درمانی شده است. با ورود دستگاههای کد کم به دندانپزشکی ساخت پروتز ها و روکش های فاقد فلز و تماما سرامیکی بسیار راحت شد و امروزه روکش های زیرکونیا جایگاه ویژهای در درمانهای پروتز و ایمپلنت دارند.

 کد کم (CAD CAM ) چیست ؟

اصطلاح کد کم مخفف طراحی توسط کامپیوتر ساخت توسط کامپیوتر  (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing ) است. به عبارتی جهت ساخت پروتزهای دندانی قالب ها به وسیله اسکنر مخصوص اسکن میشوند و وارد کامپیوتر شده ، سپس طراحی پروتز در نرم افزار مخصوص انجام میشود و نهایتا این پروتز یا روکش توسط ماشین تراش کامپیوتر ساخته می شود.

    تاریخچه کدکم

در دهه ۱۹۵۰ میلادی ارتش امریکا به دنبال راهی بود تا قدرتمندترین جنگده ها و سیستم دفاعی را با دقت بسیار بالا بسازد . در این روند مهندسان آنها تکنولوژی کدکم را ارائه دادند، و پیچیده ترین قطعات صنعت هوایی و نظامی خود را با این دستگاهها تولید نمودند.بعد از آن این سیستم ها در صنعت مورد استفاده قرار گرفتند و از دهه ۱۹۸۰ وارد دندانپزشکی شدند . امروزه پیشرفت های شگرفی در عرصه این تکنولوژی ایجاد شده و دستگاههای بسیار دقیق و سریعی تولید شده اند که ساخت انواع پروتز ها را بسیار آسان و دقیق نموده و در عین حال زیبایی فوق العاده و استحکام بالایی به انواع پروتز ها و روکش ها بخشیده اند.

    چه نوع پروتز هایی با این دستگاهها ساخته میشوند؟

به جرات می توان گفت که امروزه با دستگاههای بسیار پیشرفته کدکم همه انواع پروتز ها را میتوان ساخت، حتی دست دندان کامل را.

به طور خلاصه پروتز های زیر توسط این دستگاهها قابل ساخت است:

  1. روکش های زیرکونیا
  2. پروتز های ایمپلنت
  3. روکش های فلز سرامیک (PFM )
  4. بریج های زیرکونیا یا PFM
  5. اینله و آنله سرامیکی
  6. لمینت
  7. انواع روکش های ای مکس و گلاس سرامیک
  8. انواع روکش های موقتی
  9. ساخت انواع اباتمنت های ایمپلنت
  10. پروتزهای متحرک دست دندان و پارسیل

%da%a9%d8%af-%da%a9%d9%85

%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b4-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-2%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b4-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-3

 

%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-3

%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-4

3-%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b4-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

4-%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b4-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

شرکت سیرونا ، بزرگترین تهیه کننده تجهیزات دندانپزشکی جهان است که در گذشته قسمتی از شرکت Siemens بوده و در سال 1997 به صورت مستقل فعالیت داشته است.


اسکنر 3 بعدی inEos X5

اولین سیستم وارد کننده تکنولوژی اسکن هوشمند به آزمایشگاه های دندانی

تکنولوژی 5 محوره

دقت بسیار بالا


دستگاه میلینگ inLab mc XL

 این دستگاه میلینگ دندان های مورد نظر را با بالاترین کیفیت و دقت برش می دهد و

زمان ساخت دندان را نیز به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

می توان با استفاده از زیرکونیا در یک جلسه درمانی کوتاه تاج دندان را تولید و در دهان بیمار نصب کرد.

که در ویدیو زیر می توان نحوه کار را مشاهده کرد.

    

دستگاه زیرکونیا sirona

لامینیت کامپوزیتی دندان

لامینیت کامپوزیتی دندان را می توان با توجه به فرم کلی صورت برای دندان ها در نظر گرفت، این دسته از لامینیت ها در طول جلسه ی درمان  و توسط دندانپزشک زیبایی بر روی دندان کار گذاشته می شود . این نوع لامینیت دندان با استفاده از مواد رنگ دندان بر روی دندان نصب شده و ظاهر بسیار زیبا و شکیلی را برای فرد ایجاد خواهد کرد .
لامینیت کامپوزیت دندان قابلیت رنگ پذیری دارند و البته می توان میزان سفیدی دندان ها بعد از لامینیت را نیز در آن مشخص نمود ، البته توصیه می شود که رنگ دندان را با توجه به رنگ پوست و سایز دندان ها انتخاب کنید تا به زیبایی بیشتری دست یابید ، هرچند که دندان های بسیار سفید و درخشان زیباست اما ممکن است سفیدی بیش از اندازه ی آن آزار دهنده باشد بنابراین به مشاوره پزشک در این زمینه توجه کرده و مواردی که به شما پیشنهاد می دهند را با کمال میل پذیرا باشید . دقت داشته باشید که نیاز است تا شما در جلسات مشاوره انتظارات خود را از دندان های آینده داشته باشید و مواردی که برای استحکام زیبایی دندان ها مد نظر است را رعایت کنید .
لامینیت ها کامپوزیتی رنگ پذیر هستند و البته نیاز به مراقبت های بسیار ویژه ای ندارند اما نیاز است تا بعد از هر بار مصرف مواد غذایی رنگی مانند چای یا قهوه دندان های خود را مسواک نمایید . در صورتی که به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید شاهد ماندگاری 10 ساله لامینیت ها برروی دندان خواهید بود و البته می توانید از جذابیت خود لذت کافی را ببرید .

لامینیت کامپوزیتی دندان

لامینیت های سرامیکی

لامینیت ها سرامیکی نیاز به قالب گیری دندان ها دارند ، این نوع لامینیت ها در لابراتوار تهیه می شوند و بعد از آماده سازی برای دندانپزشک فرستاده می شوند تا برروی دندان ها قرار بگیرند . لامینیت ها سرامیکی مستحم هستند و دارای شفافیت بالاتری نسبت به نوع کامپوزیتی می باشند بسیاری  از هنر پیشه های معروف از این نوع لامینیت برای زیبایی دندان ها استفاده می کنند . البته این نوع لامینیت نیاز به مراقبت های ویژه تری نسبت به نوع کامپوزیتی دارند زیرا در صورت تخریب  ترمیم دندان ها به طور کلی انجام می پذیرد و دندان های کامپوزیتی در صورتی که لب پر شوند و یا قسمتی از آن ها آسیب ببیند می توان به راحتی آن را ترمیم نمود .

نحوه ی نصب لامینیت ها

لامینیت ها پوسته های بسیار نازک و ظریفی هستند که با دقت بسیار بالایی برروی مینای دندان قرار می گیرند، بسته به نوع لامینیت مقدار بسیار ناچیزی تراش برروی دندان زده خواهد شد ، البته تراش در روش کامپوزیت بسیار کمتر بوده و دندان به هیچ عنوان آسیب نمی بیند .
لامینیت ها به کمک چسب های مخصوص و بدون درز و یا فاصله برروی دندان ها فیکس می شوند، قرار گرفتن لامینیت ها برروی دندان به این معنا نیست که دندان های اصلی دچار آسیب و پوسیدگی می شوند.
بد نیست بدانید که لامینیت ها هیچ گونه آسیبی به بافت دندان و مینای آن وارد نمی کنند .

ماندگاری لامینیت ها

لامینیت ها نیاز به مراقبت های خاص ندارند، اما نباید این تصور وجود داشته باشد که دندان های لامینیت شده نیازی به مسواک کردن و مراقبت ندارند ، این دندان ها مانند دندان های اصلی خودتان نیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا بتوان مدت های طولانی از آن ها استفاده کرد .
معمولا عمر لامینیت ها زیاد است و در صورتی که فرد به خوبی از آن ها مراقبت کند ، می تواند 7 تا 10 از از آنها بهره مند شود ، بعد از این مدت نیز نیاز به ترمیم های بسیار جزیی و سطحی خواهد داشت که زمان و هزینه ی زیادی را نمی طلبد .

کدام لامینیت مناسب تر است ؟

شاید شما هم آوازه ی لبخند هالییودی را شنیده باشید ، لبخند هالییودی دندان های بسیار سفید و براق را شامل می شود که با چهره متناسب و هماهنگ است . همانطور که اشاره شد لامینیت های کامپوزیتی و سرامیکی در موارد بسیار زیادی برای زیبایی دندان کاربرد دارد ، انتخاب نوع لامینیت تا حد بسیار زیادی به خود فرد بستگی دارد ، چرا که هر دو نوع آن ها بسیار ایده آل و مناسب خواهند بود اگر توقع شما از دندان ها ایده آل و منطقی باشد . در صورتی که دندان هایی بسیار براق و ظریف می خواهید به شما پیشنهاد می شود که از لومینیرز های دندانی استفاده کنید . به طور کلی براق بودن لامینیت های سرامیکی از لامینیت های کامپوزیتی بیشتر است .

کامپوزیت ونیرها

امروزه کامپوزیت ونیر ها جایگاه ویژه ای در دندانپزشکی زیبایی دارند ، استفاده از این مواد همرنگ دندان کمک بزرگی به اصلاح طرح لبخند و مرتب کردن دندان های بهم ریخته و یا شکسته شده می کند .

به کمک لامینیت ها می توانید اصلاحات بزرگی برروی دندان ها ایجاد کنید و تمامی مشکلات ناشی از بهم ریختگی ها و بی نظمی های دندانی ، بد رنگی و زردی دندان ها ، ترک خوردگی یا شکستگی های دندانی را جبران نمایید .

کامپوزیت ونیر یا کامپوزیت دندان  نیز یکی از مواردی است که یم تواند در علم دندانپزشکی انتظارات شما را از زیبایی دندان ها به طور کامل بر طرف نماید ، دقت داشته باشید که لامینیت ها در واقع پوسته های نازکی از مواد همرنگ دندان هستند که مانند لنز روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شود تا عیوب و تغییر رنگ های دندان را بپوشاند. این لایه های بسیار نازک به قدری حساس و ظریف هستند که هیچ گونه اسیب و یا خللی در دندان های اصلی ایجاد نخواهند کرد ، دقت در انتخاب دندانپزشک زیبایی به شما کمک می کند تا شما دندان های مرتب ، زیبا و متناسب با اجزای صورتتان داشته باشید .  با استفاده از این روش می توان بعضی از نامرتبی ها و بهم ریختگی های دندانی و همچنین رنگ و شکل دندانها را بدون استفاده از درمانهایی مثل ارتودنسی با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تر اصلاح نمود.

میزان سفیدی دندان در لامینیت های کامپوزیتی

لامینت های کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر ها حق انتخاب رنگ به افراد را می دهند ، در واقع با این روش می توانید میزان سفیدی دندان ها را بعد از لامینیت مشخص نمایید . البته شما قبل از انتخاب میزان سفیدی دندان ها نیاز به دریافت مشاوره از جانب دندانپزشک خواهید داشت ، این مورد به شما کمک می کند تا شما بعد از لامینیت دندان ها دچار پشیمانی نشوید ، میزان سفیدی دندان ها با توجه به فرم دندان ها و نیز رنگ پوست مشخص خواهد شد که کمک بزرگی به حفظ زیبایی و جذابیت دو چندان شما خواهد کرد . لازم است که به نظر پزشک احترام گذاشته و با اطمینان خاطر این کار را انجام دهید .

لومینیزر ها

شاید شما هم لبخند معروف هالیوودی را شنیده باشید ، بسیاری از بازیگران و هنرپیشه های هالیوودی به لبخند های زیبایشان معروف هستند ، این لبخند دارای شفافیت و سفیدی درخشانی است که چشم بیننده را به خود جلب می نماید ، هرچند که این دندان ها به کمک لامینیت ها قابل کسب است اما برای داشتن دندان هایی به این میزان ظرافت و درخشندگی نیاز به لومینیرز های دندانی دارید ، لومینیزر نیز مانند لامینیت ها یک پوسته ی نازک و سطحی هستند که بر روی دندان های اصلی نصب می شوند اما جنس و نوع ان ها بسیار ظریف  و زیبا تر هستند البته هزینه ی لومینیرز ها نسبت به انواع دیگر لامینیت ها بالاتر بوده و نیاز به تهیه آن ها در لابراتوار های خارج از کشور می باشد.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.