22 سپتامبر

پروتزهای متحرک

پروتزهای متحرک

زمانی که تعدادی از دندان ها از دست میروند و بیمار تمایلی به کاشت ایمپلنت ندارد و یا به دلایل علمی نمی توان از پروتز های ثابت ( مثل بریج ) استفاده نمود می توان از پروتز های متحرک استفاده نمود . این پروتز ها علاوه بر بازگرداندن قدرت جویدن وتکلم بیمار زیبایی مطلوبی هم دارند. نکته مهم در ارتباط با این پروتز ها این است که استخوان زیر آنها به تحلیل خود ادامه میدهد تا سرانجام استخوان فک کاملا صاف شود. بنابراین بهترین حالت اینست که این پروتز ها با پروتز های بر پایه ایمپلنت جایگزین شوند.
پروتز های متحرک یا پلاک های متحرک شامل موارد زیر هستند:

1. پروتز متحرک کامل یا دست دندان کامل
2. پروتز متحرک پارسیل یا پلاک پارسیل
3. اوردنچر بر پایه دندان
4. اوردنچر بر پایه ایمپلنت

دست دندان یا پروتز متحرک کامل یا فول دنچر

در صورتی که شخص تمام دندان هایش را از دست داده باشد و متقاضی کاشت ایمپلنت نباشد می توان برای او دست دندان گذاشت. فول دنچر یا دست دندان کامل قدرت جویدن و تکلم بیمار بی دندان را بازسازی میکند ، زیبایی دندان ها و صورت را به شخص برمی گرداند ، و باعث حفظ فرم عظلات لب و صورت میشود . البته مهم است این پروتز توسط دندانپزشک خوب یا متخصص پروتز ساخته شود و از اصول علمی تبعیت کرده باشد.
دست دندان در ابتدا گیر و ثبات خوبی دارد اما بتدریج با تحلیل استخوان و لثه گیر وثبات آن کم شده و دهان شخص را زخم میکند. پس بهتر است از ابتدا به بیمار پیشنهاد کاشت ایمپلنت را داد. در صورتی که شخصی سالها از دست دندان استفاده کرده و فکش تحلیل رفته باشد کاشت ایمپلنت مشکل تر بود و در اغلب موارد نیازمند پیوند استخوان خواهد بود.

13

    پروتز پارسیل یا پلاک چند دندان

این نوع پروتز ها جهت جایگزینی چند دندان به کار می روند . در صورتی که برخی از دندان ها از دست رفته باشند اما تعدادی از دندانها وضعیت خوبی داشته باشند میتوان از این پروتز استفاده نمود.

این پلاک ها از لحاظ جنس دو دسته هستند :

  1. پارسیل کروم کبالت
  2. پارسیل آکریلی

14

    اوردنچر بر پایه دندان

در صورتی که تمام دندان ها بجز چند دندان ( معمولا ۲ دندان ) از دست رفته باشند میتوان آن دو دندان را کوتاه نموده و دست دندان روی آن ساخت ، که به این نوع دست دندان که زیر آن چند دندان باقی مانده اند اوردنچر بر پایه دندان گفته میشود. دندان های باقیمانده نه تنها باعث حفظ استخوان فک می شوند بلکه میتوانند به گیر دست دندان هم کمک کنند

15

    اوردنچر ایمپلنت

در صورتی که فرد بی دندان باشد و به دلایل آناتومیک استخوانی و یا جهت کاهش هزینه از تعداد کمتر ایمپلنت (۲ـ۴ واحد ) استفاده شود روی این تعداد پایه ایمپلنتی از نوعی از دست دندان استفاده میشود که اوردنچر ایمپلنت گفته می شود .

این درمان خصوصا جهت افرادی که دست دندان قدیمی لق و بی ثبات دارند بسیار خوب بوده و باعث می شود بیمار راحت تر غذا میل کندو از دندانهایش بیشتر لذت ببرد.

حداقل تعداد پایه های ایمپلنتی جهت این درمان ۲ عدد بوده و هر چه تعداد ایمپلنت ها بیشتر باشد درمان مطمئن تر و باکیفیت تر خواهد بود.

16

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

19 + هفده =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.