21 سپتامبر

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان چیست؟

1

پروتز های ثابت شامل موارد زیر هستند:

  • روکش پی اف ام یا فول سرام یا فول متال
  • بریج های پی اف ام یا زیرکونیا
  • اینله و آنله
  • بریج های رزین باند (مریلند…)
  • لمینت

 از چه نوع روکشی استفاده کنیم؟ کدام بهتر است؟

زمانی که دندان دچار تخریب شدید شده باشد پوسیدگی شدید داشته باشد ، و یا پس از درمان عصب کشی ضعیف باشد، باید روکش شود وگرنه احتمال شکست و از دست رفت دارد. مثل موارد زیر :

2

انواع روکش ها

  1. پی اف ام ( PFM )یا روکش فلز سرامیک
  2. فول سرام یا تمام سرامیک
  3. فول متال ( طلل یا نیکل کروم )

پی اف ام (PFM ) یا روکش فلز سرامیک :

این نوع روکش معمول ترین نوع روکش مورد استفاده در کشور است . لایه زیرین آن (فریم ) از جنس فلز است که می تواند از طلا یا الیاژ نیکل کروم باشد. لایه رویی آن از جنس سرامیک است بنابراین این نوع روکش نمای سفیدی مثل دندان دارد و فلز آن از نمای بیرونی دیده نمی شود.در صورتی که مراجعه کننده از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشد نوع طلا بسیار بهتر است. اما نیکل کروم هم دقت خوبی دارد . این نوع روکش استحکام بالایی دارد ، زیبایی آن خوب است و معمول جهت دندان های بشدت تخریب شده و دندانهای کرسی ( آسیاب ) بیشتر مورد استفاده دارد.

3

فول سرام یا تمام سرامیک :

این نوع روکش فاقد فلز بوده و تماما از جنس سرامیک است.بنابراین فوق العاده زیباست. انواع مختلفی از این روکش ها وجود دارد که بسته به شرایط هر فرد و دندان او، متخصص راجع به نوع آن تصمیم گیری می کند. برخی از انواع آنها دارای یک لایه زیرین از جنس زیرکونیا بوده که معمول در جامعه به همین نام شناخته می شوند.این نوع روکش ها نه تنها زیبایی بسیار بالایی دارند بلکه استحکام خوبی هم دارند. روکش های فول سرام سازگاری بسیار بالیی با لثه دارند و بنابراین ریسک ایجاد التهاب اطراف لثه را کاهش می دهند. از مهمترین موارد استفاده آن ها دندان های جلویی است زیرا زیبایی اهمیت بالایی دارد.

4

5

دو واحد روکش زیرکونیا . برای این کیس اول جراحی زیبایی لثه صورت گرفت سپس دو واحد روکش زیبا روی دندا نهای ۴ و ۵ قرار داده شد.دندان ۵ روکش قدیمی و بدرنگ داشت که با روکش زیرکونیا تعویض شد.

6

فول متال ( طل یا نیکل کروم)  :

این نوع روکش ها کامل از جنس فلز بوده ،بنابراین استحکام بسیار بالایی دارند . به خاطر رنگ سیاه یا زرد فلزی زیبایی کمی هستند و در موارد خاصی جهت آخرین دندان های فک استفاده می شوند. این روکش ها می توانند از جنس طلا یا فلزات دیگر باشند.

7
بریج چیست ؟ موارد کاربرد آن کدامند؟

در مواردی که بیمار تعدادی از دندان ها را از دست داده باشد و دندان های کناری هم تخریب شده باشند و نیاز به روکش داشته باشند می توان از بریج استفاده کرد . البته بهترین درمان جایگزینی دندان از دست رفته ایمپلنت است اما اگر بیمار به هر دلیلی نخواهد ایمپلنت کند می توان از بریج تحت شرایط خاصی استفاده کرد. برای ساخت بریج از دندان های دیگر به عنوان پایه استفاده می شود بنابراین دندان های پایه تراش می خورند ، نکته مهم اینست که دندان های سالم نباید تراش داده شوند، و معمول دندانپزشکان متعهد بندرت پیشنهاد تراش دندان سالم را می دهند…..

8
بریج مثل روکش می تواند از جنس پی اف ام ، زیرکونیا ، یا فول متال باشد.

9

اینله و آنله

این نوع پروتز ها جهت ترمیم پوسیدگی ها و یا جایگزینی ترمیم های نامناسب و نازیبای قدیمی استفاده می شوند.برای ساخت آنها می توان از مواد سرامیکی ، کامپوزیتی ، یا انواع فلز ها مثل طلا استفاده نمود. در صورتی که دندان شما عصب کشی شده و یا پرکردگی سیاه رنگ امالگام دارد به بهترین شکل می توان با اینله یا انله سرامیکی دندان را بازسازی نمود و ضمن برگرداندن ساختار و عملکرد آن ، زیبایی فوق العاده ای ایجاد نمود.

10

بریج های رزین باند ( مریلند ….)

این نوع پروتز ها با آمدن ایمپلنت کمتر استفاده می شوند . در صورتی که یک یا دو دندان جلویی غایب باشند و بیمار تمایلی به کاشت ایمپلنت نداشته باشد جهت ممانعت از تراش دندان های مجاور به عنوان پایه می توان از این نوع پروتز ها استفاده نمود . بهر حال بهتر است هر زمان که برای بیمار امکان پذیر باشد این پروتز ها با ایمپلنت جایگزین شوند. در صورتی که دندانی از دست رفته یا به طور مادر زادی وجود ندارد می توان از این نوع بریج ها استفاده نمود . بریج مریلند با چسب محکمی به دندان می چسبد.

11

لمینت

لمینت نمونه ای از زیباترین انواع پروتز های ثابت است که جهت اصلاح بدشکلی ، بدرنگی، پوسیدگی و نامرتبی دندان ها به کار می رود .این پوسته های بسیار نازک سرامیکی با چسب مخصوص به طور محکمی روی دندان چسبانده می شوند. انواع مختلفی از لمینت وجود دارد که با توجه به وضعیت هر دندان و شرایط هر بیمار باید انتخاب شوند.

جهت مطالعه بیشتر راجع به لمینت اینجا کلیک کنید

12

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

19 − 17 =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.