06 ژوئن

پروتز دندان ثابت و متحرک

مقدمه در ارتباط با پروتز دندان ثابت و متحرک

آسیب دیدگی و پوسیدگی دندان از جمله عوامل شایع در  از بین رفتن دندان هاست . می توان اجزای مصنوعی بدن را پروتز نامید منظور ازاین اصطلاح در دندان پزشکی همان دندان های مصنوعی است .این پروتز ها را می توان به انواع مختلفی دسته بندی کرد .روکش های ساده که برای ترمیم و اصلاح عیوب یک دندان به کار رفته تا پروتز های کامل که می تواند یک جایگزین برای تمامی دندان ها باشد .اگر بخواهیم پروتز ها را به طور دقیق دسته بندی کنیم ،می توان گفت به دو گروه پروتز ثابت و متحرک وجود دارند و دندان پزشک به دلایل پزشکی و همچنین زیبایی این روش ها را برای بیماران به کار می برد .افرادی که نمی توانند مواد غذایی را به راحتی را بجوند و همچنین افرادی که از ظاهر دندان خود رضایت ندارند. همگی می توانند کاندیدای مناسبی برای پروتز دندان باشند .

پروتز دندان
پروتز ثابت دندان

.پروتزی که با چسب های مخصوص به دندان و یا دندان های پایه ثابت می شود پروتز ثابت می گویند. برای گذاشتن این پروتز به بریج یا همان پل و روکش نیاز داریم.به این صورت که پس از تراشیدن دندان روکش بر روی دندان گذاشته شده  و بریج بر روی دندان های پایه کناری سوار می شود.اگر بخواهیم به شرح ساده تر بریج بپردازیم می توان گفت زمانی که یک و یا حتی چند دندان به دلایل مختلفی آسیب دیده باشد برای ترمیم آن از بریج استفاده می شود به این صورت که از دندان های کناری دندان های از بین رفته استفاده می شود برای مثال اگر بیماری دندان هفت خود را از دست داده باشد با استفاده از به کار گیری دندان های شش و هشت به عنوان پایه، دندان هفت اصلاح می شود در ابتدا دندان های شش و هشت تراشیده شده و سپس بخش میانی که به آن بریج می گویند نقش یک جایگزین دندان را بازی می کند.

در چه مواردی از روکش دندان استفاده می شود؟

افرادی که به دندان هایشان آسیب زیادی  وارد شده است می توانند با پروتز ثابت یا به اصطلاح روکش ترمیم دندان را انجام دهند. اما اگر پوسیدگی عمیق شده (تا قسمت  عصب توسعه یافته) و به دفعات زیاد پر شده باشد روکش درمان مناسبی نمی باشد.به طور کلی روکش باعث تقویت دندان می شود و ظاهر آن را بهبود می بخشد.برای روکش دندان در ابتدا دندان تراشیده می شود و و دندان پزشک با توجه به آکلوژن دندانی شخص اقدام به ساختن روکش می کند.برای ساخت روکش از ماده هایی مانند آلیاژهای فلزی ،سرامیک و طلا استفاده می شود.
اگر شخصی همه دندان های خود را از دست داده باشد و ایمپلنت جایگزین دندان ها شده است می تواند روکش را روی ایمپلنت به طور ثابت قرار داد.
زیبایی : افرادی که دارای د ندان های بد رنگ و تیره و یا دندان های به شکل غیر طبیعی هستند می توانند با روکش این نقایص را ترمیم کنند.
دندان های عصب کشی شده
دندانهای که تاج خود را از دست داده اند
دندان هایی که در اثر ضربه مقداری از آن از بین رفته است

مراقبت بعد از پروتز ثابت دندان

پیشنهاد می شود تا یک یا دو روز بعد از  پروتز ثابت دندان و چسباندن روکش یا بریج تا جای ممکمن در هنگام جویدن به دندان ها فشار وارد نکنید و مواد غذایی مایع مصرف کنید.
پس از گذاشتن پروتز ثابت دندان و یا روکش دندان اگر احساس می کنید که قسمت هایی از دندان شما برآمده و یا تیز شده است پزشک خود را در جریان بگذارید و برای ترمیم دوباره به متخصص مراجعه کنید.
بایدبه شکل  مرتب مسواک بزنید .توصیه می شود که حداقل دو بار برای بهداشت دندان های پروتز شده و دهان مسواک بزنید.
در هنگام کشیدن نخ به دندانهای خود به بخش های پروتز شده بیشتر دقت کنید و نخ های مخصوص را  طوری به میان دندان های خود ببرید که زیر بریج یا همان سوپرفالس به خوبی تمیز شود تا هم از پوسیدگی دندان و هم بوی بد دهان جلوگیری شود.
اگر پروتز با چسب ها ی موقت پوشانده شده است بعد از یک هفته برای معاینه به پزشک مراجعه کرده تا پروتز ها به صورت دائمی بر روی دندان های شما قرار گرفته شود.
روکش هایی که برای دندان در نظر گرفته شده است از جنس  فلزهای چینی ،زیرکونیا و …می باشد این روکش ها در سطح  داخلی دهان به شکل فلز به راحتی دیده می شود. انواع روکش ها می تواند برای هر بیمار در نظر گرفته شود که بستگی به شرایط دندانی بیمار و نظر پزشک دارد.
در مرحله آخر بدانید که رعایت کردن توصیه های بهداشتی دندان و دهان و ملاقات پزشک به طور مرتب می تواند به شما در نتیجه رضایت بخش پروتز دندان کمک شایانی کرده باشد

پروتز متحرک دندان

پروتز های متحرک خود به دو دسته پاراسل و کامل تقسیم بندی می شود. برای توضیح  پروتز پاراسل می توان گفت :
پاراسل حاوی چند دندان که به یک پایه پلاستیکی که شبیه به لثه است ،متصل شده است این چند دندان با یک اسکلت فلزی به یکدیگر وصل شده اند ،متخصص می تواند پروتز پاراسل را  با گیره های فلزی به دندان های طبیعی بیمار متصل کند این اتصالات به وضوح دیده نشده و از لحاظ زیبایی اختلالی ایجاد نمی کند .در نهایت برای اینکه  پروتز پاراسل با دندان های طبیعی هماهنگی بهتری داشته باشد از روکش بر روی آنها استفاده می شود.

پروتز کامل دندان

پروتز های کامل به دو نوع فوری و معمولی وجود دارند که پروتز های فوری را پس از کشیدن همه دندان هایی که در دهان وجود دارد بلافاصله قرار می دهند .دندان پزشک از قبل با اندازه گیری های لازم قالب دهان بیمار را  فراهم کرده است .در این روش بیمار  حتی مدت زمان اندکی هم بی دندانی را تحمل نمی کند چون  ممکن است لثه ها و استخوان ها بعد از کشیدن دندان ها تحلیل پیدا کنند شاید بیمار به ترمیم احتیاج داشته باشد .اما در پروتز های کامل معمولی بعد از کشیدن دندان ها  و پس از گذشت شش تا هشت هفته و بهبودی بافت ها پروتز در دهان بیمار قرار داده می شود .

مراقبت از پروتز های متحرک

نگهداری از پروتزهای متحرک در رضایت مندی بیمار از انجام پروتز نقش مهمی دارد .پروتز ها باید صحیح استفاده شده و مراقبت از آنها به درستی انجام شود .
بهتر است برای اینکه به پروتزها عادت کنید در روزهای اول حتی  هنگام خواب  دندان را خارج نکنید.
حداقل دو بار مسواک در طول روز بزنید.
زمان تمیز کردن پروتزها دقت داشته باشید که از دستتان نیفتد.
از مسواک های مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید و سطوح خارجی و داخلی،لثه و مخاط درون دهان همگی با شست و شو تمیز شود.
دندان مصنوعی خود را هر چند وقت یک بار در داخل محلول ضدعفونی کننده قرار دهید دراین زمان بافت لثه نیز استراحت می کند.
پروتز ها باید در محیط مرطوب قرار بگیرند در صورت عدم استفاده ، آنها را داخل محلول و یا آب نمک قرار دهید .
ممکن است به دلیل التهاب بافت داخل دندان ها پروتز  در جای مناسبی ثابت نشود بعدداز پروتز بایدملاقت های منظم  یا  دندان پزشک خود داشته باشید تا این مشکل برطرف شود .

درباره نویسنده

دکتر رسایی پور | ایمپلنت | ایمپلنت دندان |
دکتر ساسان رسایی پور متخصص پروتزهای دندانی ، زیبایی و ایمپلنت فلوشیپ جراحی و پروتز ایمپلنت های دندانی عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ممتاز بورد تخصصی کشوری عضو انجمن پرستودنتیستهای ایران عضو کمیته بین لمللی ایمپلنت(ICOI) عضو انجمن پرستودنتیست های آمریکا 02188775160 02188774705

پاسخ

14 + 1 =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.